Výběry nejlepších

Nejlepší pádla 2021

Nejlepší pádla 2021

Léto za dveřmi a hranice stále částečně uzavřené. Naštěstí i na českých přehradách a řekách se dá užít trocha adrenalinu. Koupit si vlastní paddle board nebo kajak už nevyjde v současné době na nekřesťanské peníze (samozřejmě rozptyl je velký podle kvality a úrovně). 

V tomhle článku se ale mrkneme na pádla na čtyři nejoblíbenější vodní sporty. Na kajak, kanoi, raft a paddle board neboli SUP. Kdo by to byl býval řekl, že se musí porovnávat i pádla, na druhou stranu až budete mít jednou špatné pádlo v ruce, dojde vám, že výběr pádla je opravdu důležitý.

Nejlepší pádlo na SUP

Aqua Marina Carbon Guide

Obrázek zobrazuje produkt Aqua Marina Carbon Guide

Nezvykle vyšlo z recenzí nejlépe pádlo, které se řadí k těm dražším. Hodí se spíše pro pokročilejší paddle boardisty, kteří vyhledávají náročnější podmínky. Samozřejmě jej ocení i začátečníci, obzvlášť kvůli hmotnosti.
Pádlo je ze 70% z karbonu a skelných vláken. Karbon jako uhlíkový kompozit je lehčí a pevnější než ocel, a tak se pro tyto účely velmi hodí. V recenzích si jej uživatelé chválí za příjemnou a dobře uchopitelnou ergonimickou rukojeť, váhu (přibližně 900 gramů) a pevnost. Velikost čepele pádla je 40×22 cm a délka 180-220 cm. Výška pádla by měla převyšovat výšku svého majitele přibližně o 10 až 30 cm, takže by tato délka měla vyhovovat téměř všem.

Nejlepší pádlo na rafty

Pádlo PANDA pro kánoe – rafty

Obrázek zobrazuje produkt Panda pro kánoe raft 150 cm

Jednodílné pádlo z dílny české firmy PANDA, které se hodí pro běžné rekreační účely. Firma sama označuje tyto pádla jako nejlepší na trhu v poměru cena/výkon na trhu. Je pravda, že za tuto cenu je žerď z duralu a list a hlavička z houževnatého plastu. Celé pádlo pak váží zhruba 850 gramů.

Délka pádla na raft by měla být určena podle výšky postavy. Nejméně by vám pádlo mělo být po ramena a nemělo by být delší, než je vaše výška. Zjednodušeně můžeme říct, že délka po nos je ideální. Tyto pádla se vyrábí v délkách do 170 cm, takže si vybere téměř každý. Výhodou je, že ze stejné kolekce můžou mít pádlo i děti, nejkratší pádlo v nabídce má 100 cm. 

Nejlepší pádlo na kajak

Sevylor K-PRO 220

Obrázek zobrazuje produkt Sevylor K-PRO 220

Předem je asi dobré zmínit rozdíl mezi kajakem a kanoi. Kajakářská pádla mají listy na obou stranách, zatímco na kanoe jen jeden.
U výběru pádla musíte zohlednit vodu, ve které se budete pohybovat. Zjednodušeně pádlo na kajak vybíráme tak, že jej uchopíme těsně nad hlavou tak, aby úhel ohnutí rozpažených loktů byl 90°. Délku pádla pak volíme podle doporučené vzdálenosti listu od ruky. Pro turistiku to je 15 až 20 cm, 10 až 15 cm na divokou vodu a 20 cm a více na moře. 

A teď už zpět k Sevyloru. Je to jedno z univerzálnějších pádel s dobrým poměrem cena – výkon. Cílem značky Sevylor je vyrábět kvalitní výrobky dostupné širokému spektru zákazníků. Prvním plusem je jeho rozložitelnost a tím pádem snadná přeprava. Celková délka je 220 cm, hmotnost přes 900 gramů. Je z odolného laminátu. V recenzích se chválí tuhost a příjemná hmotnost. 

Nejlepší pádlo na kanoe

Gumotex Allround Kanoe 505.3

Obrázek zobrazuje produkt Gumotex Allround Kanoe 505.3

U kanoistických pádel si dáme změnu a představíme klasické třídílné pádlo Gumotex s duralovou žerdí a rovným listem vyrobeným z odolného polyethylenu, který slibuje dlouhou životnost a odolnost i vůči UV záření. 

Co se týká délky, pro turistické ježdění na kanoi by měla hlavička být ve výši brady, pro nafukovací kanoi lehce pod nos. 

U Gumotexu si můžete vybrat z rozsahu délek 145 až 170 cm. Váha se pohybuje podle velikosti mezi 0,7 až 0,9 kg, takže také patří mezi ty lehčí. Úchop pádla je zakončen ergonomickým zahnutím, které by mělo pomoct začínajícím vodákům.

5/5 - (82 votes)