Tipy na výlety

Přes Svišťovku a dvě plesa

Přes Svišťovku a dvě plesa

Přes Svišťovku a dvě plesa
Přes Svišťovku a dvě plesa

Právě jste se začetli do prvního článku z miniseriálu, který je věnován túrám ve Vysokých Tatrách. Tak s chutí do čtení, mapu do ruky a začněte plánovat své toulky po tatranských kopcích.

V prvním díle začneme pozvolna a vydáme se přes Zelené pleso na Svišťovku a ke Skalnatému plesu.

Chata pri Zelenom plese s dominantou Jastrabie veže
Chata pri Zelenom plese s dominantou Jastrabie veže

Jako výchoziště pro tento celodenní výlet jsme si vybrali Starý Smokovec. Odtud se místním autobusem přesuneme stojí jedu osobu přesně 1€  a trvá kolem patnácti minut.

V Bielé vodě nás vysadí přímo u turistického ukazatele, který hlásá, že za tři hodiny dojdeme k Chatě pri Zelenom plese, k prvnímu dnešnímu dílčímu cíli. Cesta celkem rychle ubíhá, držíme se žlutého turistického značení, drtivou většinu vede lesem, stále plynule do kopce. Zpříjemňuje a obohacuje ji Kažmarská Biela voda, potok, který v nádherných peřejích stéká kolem cesty. Je tedy stále co obdivovat. Po nějaké době se z ničeho nic otevřou krásné výhledy na vršky hor, po malé chvíli už pak vidíme i samotnou chatu. Původně avizované tři hodiny jsme stáhli na dvě hodinky chůze.

Chata pri Zelenom plese ze Sedla pod Svišťovkou
Chata pri Zelenom plese ze Sedla pod Svišťovkou

Chata pri Zelenom plese a Zelené pleso samotné je pro mě jedno z nejhezčích ples v Tatrách, které opravdu stojí za to navštívit. Zřejmě učarovala i českým filmařům, protože si jí vybrala jako dějiště svého filmu Jak se krotí krokodýli Marie Poledňáková. Prozpěvujeme si titulní písničku Máme doma strašidlo, já vím, my víme … a jdeme dál. Čeká nás náročnější výstup nad chatou. Cestu do sedla pod Svišťovkou od chaty dobře vidíme, je to hodně prudce do kopce. Půjdeme po červené. Ukazatel slibuje hodinu a půl dřiny do kopce. Tak nohy protáhnout a jde se. Lidí začíná přibývat, až se špuntík zasekl definitivně. Na trase nás totiž potká krátký úsek s řetízky. A protože tu zrovna po hladké příkré skále, kterou je potřeba překonat teče potůček vody, někteří turisté s tím mají notné problémy. Tuto pro někoho psychickou námahu vystřídá už jen ta fyzická, protože kopec do sedla dá celkem zabrat.

U řetízků na Svišťovku se tvořila menší zácpa
U řetízků na Svišťovku se tvořila menší zácpa

Ze sedla je to na vrchol Velké Svišťovky (2037 m.n.m.) už jen pár kroků. Krásně se odtud vyjímá cestička, kudy jsme sem putovali. Obdivujeme Kežmarský štít i další skalní bloky okolo, částečně vidíme i hřeben Belianských Tater, ale také naši další cestu.

Stále budeme putovat po červené, něco přes hodinu nám bude trvat cesta po vyskládaném chodníku až ke Skalnatému plesu, které je ukryto pod Lomnickým štítem. Na Skalnaté pleso vede kabinová lanovka z Tatranské Lomnice a odtud pak další kabinová lanovka dál na vrchol Lomničáku. Zatímco první zmiňovaná je bez problémů, získat místo do té druhé už je otázkou velkého štěstí nebo pevných nervů a několikahodinového čekání. Nabízí se alternativa. Vyjet si sedačkovou lanovkou do Lomnického sedla a alespoň odtud se pokochat pohledem například na Malou studenou dolinu. My už bohužel tolik času nemáme, tak pokračujeme dál.

Dolní stanice lanovky na Lomnický štít
Dolní stanice lanovky na Lomnický štít

Opět vyhledáme červenou, sejdeme ke Skalnaté chatě a odtud pokračujeme po Tatranské magistrále ve stálém klesání až na Hrebienok. Celé nám to zabere asi hodinu a půl. Tady máme v podstatě tři možnosti, jak se dostat do Starého Smokovce, kde na nás za krutých 5,60€ celodenního parkování čeká naše auto. Častá možnost unaveného turisty je počkat si na pozemní lanovku. Originální možnost méně unaveného turisty je vypůjčit si za 4€ koloběžku a sjet po cestě. Tradiční možnost ještě chůze schopného turisty je seběhnout do Smokovce pěkně po svých. Do půl hodinky jste tam.

Alternativy:

Jednou z možností, jak si zkrátit celý výlet, je zvolit si jako výchozí a cílové místo Tatranskou Lomnici. Poté buď autobusem kousek do Bielé vody, nebo pěšky rovnou k Zelenému plesu. Ze Skalnatého plesa pak můžete sjet lanovkou přímo do Lomnice, případně sejít pěšky. Celou trasu je také možné naplánovat v opačném směru.

Kemp Rio ve Staré Lesné, příjemný kemp pod tatranskými velikány
Kemp Rio ve Staré Lesné, příjemný kemp pod tatranskými velikány

Další variantou je možnost naopak si celou túru protáhnout na dva dny s přespáním na Chatě pri Zelenom plese. V takovém případě doporučuju první den dojít na chatu, tam se ubytovat a udělat si výšlap na Jachňací štít, který je od chaty vzdálen asi dvě a půl hodiny chůze. Druhý den pak přes Svišťovku a Skalnaté pleso dojít na Hrebienok a do Starého Smokovce. To byl také náš původní plán. Bohužel ztroskotal už ve fázi „ubytujte se na Chatě pri Zelenom plese“. Na víkend hlásili krásné počasí a chata byla beznadějně plná. Proto nám nezbylo než pokračovat po v článku popisované trase.

Kde se pod horami ubytovat?

Z vlastní zkušenosti mohu doporučit Kemp Rio. Najdete ho na cestě mezi Starým Smokovcem a Tatranskou Lomnicí. Asi v polovině trasy na něj upozorňuje odbočka. Je to u zastávky vlaku Stará Lesná. Odtud asi 5 minut chůze a jste v kempu. Ten je opravdu příjemný a čistý. Pro stany a karavany tu je upravený trávník. K dispozici jsou elektrické přípojky. V kempu není kuchyňka na vlastní vaření, ale za dobrou cenu se najíte v bufiku přímo v kempu. Sociální zařízení sice není ve zděných objektech, ale spíš takových částečně zděných přístřešcích, je ale pravidelně umýváno a stále čisté a voňavé. Sprchy jsou bez poplatku. Majitel sympaťák. Za dvě osoby, auto a stan jsme na jednu noc platili přijatelných 15€.

Ohodnoťte tento příspěvek