Recenze a testy

Recenze helmy Black Diamond Half Dome

Recenze helmy Black Diamond Half Dome

Pořizování nové horolezecké výbavy pro mě přinášelo jednu podstatnou otázku a to – jakou helmu? Po dlouhém vybírání v několika obchodech jsem zainvestoval do helmy Half Dome od kanadské firmy Black Diamond v oranžové barvě. Jaká tedy je?

Kolečko pro nastavení velikosti
Kolečko pro nastavení velikosti
Black Diamond Half Dome lze pořídít v  českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Jediná s dostačující velikostí

Helma Black Diamond Half Dome
Helma Black Diamond Half Dome

V první řadě je nutno uvést, že moje hlava má poněkud nadstandardní rozměry. Spíše než nadstandardní by se asi slušelo říct, že ty největší, co jsem kdy u koho viděl. Z tohoto důvodu už byla naprostá většina helem vyřazena předem. Tento model byl v podstatě jediný, který se vyrábí ve dvou velikostech a zároveň je běžně k dostání, proto jsem jej okamžitě zvolil.

Velikost je možné nastavovat tak, jak je zvykem, hned na dvou místech – na otočném kolečku za helmou a na pásku pod bradou. Otočné kolečko funguje dobře, jde nastavovat i za pochodu, i když to většinou není nutné. Dokonce i při velikosti mé hlavy je zde nějaké malé místo nazbyt. Stejně intuitivní je pak i nastavování popruhu pod bradou.

Polstrování v pořádku, stejně jako ochrana

Uchycení čelovky
Uchycení čelovky

Vnější skořepina je vyrobena ze vstřikovaného ABS plastu, vnitřní část z expandovaného polystyrenu. Protože jsem zatím měl vždy štěstí a nikdy na mě žádný kámen nespadl, musel jsem tento parametr uměle testovat na ferratě ve Víru. Kameny jsme házeli pouze přiměřených velikostí, tedy takové, jaké nejčastěji na tůrách padají – spíše kamínky a menší kameny. Každopádně helma obstála a není na ni ani sebemenší škrábanec, což mě samotného udivilo.

Polstrování je pohodlné a díky sedmi ventilačním průchodům i příjemně odvětrávané, takže s přehříváním problém určitě nemám. K dispozici je také úchyt na přichycení čelovky, který mám zatím vyzkoušený jen teoreticky, ale nic nenasvědčuje tomu, že by měl mít jakékoli zásadní nedostatky. Váha činí 340 gramů, což je lehce více, než je obvyklé u konkurence, ale je to způsobené zejména její větší velikostí – menší verze váží jen 310 g.

Vnitřek helmy
Vnitřek helmy

Oranžová barva je sice trochu klasika, ale mně osobně se opravdu líbí, stejně jako celý design helmy. Uznávám, že to už je ale velmi subjektivní parametr.

Ventilační průduchy
Ventilační průduchy

Plusy:

  • Standardní i velká velikost
  • Dostatečně odolná
  • Možnost přichycení čelovky
  • Pěkný design

Minusy:

  • Lehce vyšší váha
Black Diamond Half Dome lze pořídít v  českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
Ohodnoťte tento příspěvek