Tipy na výlety

Rozhledna u Jakuba

Rozhledna u Jakuba

Dřevěnou rozhlednu U Jakuba byste našli v srdci České Kanady, jihovýchodně od obce Valtínov. Rozhledna leží na Havlově hoře v nadmořské výšce 680 m n. m a díky své výšce přes 40 metrů se jedná o nejvyšší dřevěnou rozhlednu v České republice.

Rozhledna U Jakuba
Rozhledna U Jakuba

Na vyhlídkovou plošinu, která je ve výšce necelých 30 metrů se dostanete po zdolání  180 schodů. Z rozhledny se Vám naskytne výhled jednak na blízké obce Valtínov, Dačice či zámek v, Dačice či zámek v Českém Rudolci. Z širšího okolí můžete spatřit vrch Javořina s výrazným vysílačem, či rozhledny na Mařence a Křemešníku. Při dobré viditelnosti můžete dohlédnout až na Vídeňský Sněžník (Schneeberg) v Dolním Rakousku.

vyhlídková plošina na rozhledně
vyhlídková plošina na rozhledně

Na Havlově hoře stála historicky dřevěná triangulační věž, která sloužila k mapování okolního terénu. Ta však vydržela jen do 70. let 20. století. Nová rozhledna u Jakuba se zde začala stavět v roce 2012 a poté byla slavnostně otevřena 1. července 2013. Krom rozhledny můžete navštívit lesopark a naučnou stezku, která se nachází v blízkém okolí rozhledny.

Vstupné na rozhlednu pro dospělého je 40 Kč. Děti a ZTP mají na vstupném slevu či dokonce vstup zdarma. Rozhledna U Jakuba je otevřena od března do října (Většinou však jen o víkendech. Po celý týden je otevřena jen v červenci a srpnu). Před návštěvou si tedy raději zkontrolujte aktuální otvírací dobu na oficiálních stránkách rozhledny.

pohled z rohledny směrem k obci Veltínov
pohled z rohledny směrem k obci Veltínov
cestou k rozhledně se neztratíte
cestou k rozhledně se neztratíte

Nejjednodušší přístup k rozhledně je z obce Valtínov nebo Radíkov. Z obou těchto obcí se k rozhledně dostanete po značených turistických značkách. V okolí navíc můžete navštívit ještě žulový balvan, kterému se díky jeho tvaru říká Ďáblova prdel.

Ohodnoťte tento příspěvek