Recenze a testy

Recenze karimatky Mammut Ajungilak Light Pump Mat

Recenze karimatky Mammut Ajungilak Light Pump Mat

Ajungilak Light Pump Mat je čtyřsezónní karimatka od Mammutu, která je určená až do -11°C. Má zabudované ruční pumpování a dva ventilační otvory pro snadnější balení. V následující recenzi si všechny informace trochu přiblížíme, pokud vás zajímá jak karimatku vybrat doporučuji tento článek o srovnání a výběru karimatky.

Mammut Ajungilak Light Pump Mat
Mammut Ajungilak Light Pump Mat

Nafukování a balení

Karimatka je vybavena ruční pumpičkou, s jejíž pomocí je nafouknutá během pár minut. Výrobce uvádí, že to trvá do půl minuty, obyčejnému smrtelníkovi to ale ve skutečnosti trvá okolo dvou.

Mammut Ajungilak Light Pump Mat stažená páskou
Mammut Ajungilak Light Pump Mat stažená páskou

I přes rozměry obalu (25×12 cm) je poměrně jednoduché karimatku sbalit. Nejprve je potřeba ji složit na třetiny a poté srolovat. Když si na ni nejprve lehnu, vzduch z ní dostanu snadno a pak už není problém ji do obalu dostat, ještě je v něm trochu místa navíc. Pro jistotu je vybavena ještě stahovací páskou, která je k ní přišitá. Mí přátelé tvrdí, že bez ní karimatku nemáte šanci sbalit, já si ale myslím, že podstatný není.

Na spodní straně se nachází dva ventily. Jeden musí být při nafukování zavřený, jinak se karimatka nenafoukne! Slouží totiž k ulehčenému vyfukování, protože musí dosáhnout opravdu malých rozměrů, aby se vešla do obalu (25×12 cm).

Jak už bylo řečeno, karimatka je čtyřsezónní a její R-hodnota na stupnici 1.0–9.5 R je 4.1 R. Její tloušťka činí 6,5 cm a je vhodná až do -11°c, i když musím přiznat, že v takových teplotách s ní zkušenosti nemám. Od známých ale vím, že s ní jsou spokojení.

Rozměry

Horní část karimatky
Horní část karimatky

Jsem menší postavy a na výšku ještě nějakou rezervu mám, její délka 186 cm. Co mi na ní vadí, je její malá šířka – 52 cm mi sice vyhovuje, ale v oblasti nohou je zúžená, aby kopírovala postavu. Nohy proto nemají moc prostoru a i při menším pohybu mají tendenci padat. Horní strana je protiskluzově upravená a díky křídlům z ní člověk neklouže do stran. Vespod už tomu tak ale není, což je důvod, proč má v horní části očko, které je možné za něco zachytit, aby karimatka neměla tendenci se v noci někam posouvat.

 

Shrnutí

Zabudovaná ruční pumpa
Zabudovaná ruční pumpa

Vcelku jsem s karimatkou velice spokojená. Největším pozitivem mi přijde její skladnost (25×12 cm v obale) a hmotnost 615 g. Nafukování je nenáročné a rychlé, vyfukování už tolik ne, ale je usnadněné druhým ventilem a stahovací páskou. Rozměry v rozbaleném stavu jsou 185x52x6.5 cm s nedostatečnou šířkou v oblasti nohou. Člověk z ní ale nepadá, neklouže a samotná karimatka se ve stanu neposouvá díky úchytce na vrchní části.

Trochu velký obal
Trochu velký obal

Plusy:

  • Očko u hlavy sloužící kupevnění karimatky
  • Snadno se balí.
  • Lehká a skladná.

Mínusy:

  • Hodně úzká a relativně krátká.
  • Vysoká cenu
  • Stahovací páska je zbytečná.
Ohodnoťte tento příspěvek