Tipy na výlety

Bílé Karpaty: Rokytnice – Kochavec

Bílé Karpaty: Rokytnice – Kochavec
Podzimní ráno na Kochavci
Podzimní ráno na Kochavci
Obecní dům
Obecní dům

Za devatero horami a devatero řekami v okrese Zlín 5 km jihovýchodně od Slavičína a 5 km od slovenských hranic leží v údolí potoka Rokytenky malá valašská vesnička Rokytnice, ve které žije necelých 600 obyvatel.  První zmínka o Rokytnici je z roku 1503.   Ačkoliv obyvatel nemá mnoho, společenský, kulturní a sportovní život jen kvete. Rokytnice je známá po celé republice díky organizování každoročního setkání Čechů a Slováků na Peňažné, které Rokytnice pořádá vždy koncem srpna společně s partnerskou slovenskou obcí Horná Súča. (Peňažná je obrovská krásná louka na česko – slovenských hranicích). Na popud Rokytenských se také každý rok koná dnes už tradiční setkání Rokytnic, vždycky v jiné Rokytnici.

Obecní rybník Hajnice
Obecní rybník Hajnice

Součástí Rokytnice je malá osada Kochavec vzdálená od Rokytnice 2,5 km jihovýchodně, ukrytá na kopci v lesích směrem ke slovenským hranicím.  Pak už jen 2 km chůze do kopce a jste na Slovensku. S Rokytnicí spojuje Kochavec  úzká silnička, která vede z obce kolem obecního rybníku Hajnice , vine se vzhůru do kopce a mizí v lesích. Už cestou po silničce vzhůru se můžete kochat krásnými pohledy do údolí a na panorama Bílých Karpat.  Kochavec má opravdu přiléhavé jméno. Někdo by mohl říci, že je to Bohem zapomenutý kraj. Ale už první pohled vás přesvědčí, že naopak Bůh tento kraj tolik miloval, že mu daroval všechny dostupné přírodní krásy. Hluboké lesy, které na podzim hýří barvami a rozjasní celý kraj, plné hub a lesních plodů, čisté studánky, bublající potůčky, skalní útvary, kvetoucí louky s orchidejemi a vstavači, které nikde jinde nenajdete. Zjara vás na lukách přivítají zářivé květy šafránů a na podzim se s vámi rozloučí něžné fialové ocúny. A všude spousta zvěře a ptactva.

Kochavec- kaple Cyrila a Metoděje
Kochavec- kaple Cyrila a Metoděje

Rokytňané opravili na Kochavci  obecní dům a nabízí v něm velmi příjemné a pohodlné ubytování.

Milovníci přírody a pěší turistiky si přijdou na své. Z Kochavce mohou vyjít 2 km lesní cestou do kopce k hranicím, tam se napojit na červenou turistickou značku a přes Javorník se vrátit na Kochavec lesními cestičkami nebo dojít až do Štítné nad Vláří a vrátit se třeba autobusem. Nebo se mohou vydat na druhou stranu do Šanova a odtud přes Rokytnici zpět na Kochavec.  Nesmíme opomenout ani další zajímavá místa k výletům jako je třeba  Slavičín, Valašské Klobouky, Brumov. Ale ty si zaslouží samostatné zastavení, navštívíme je někdy příště.

Ohodnoťte tento příspěvek