Tipy na výlety

Rozhledna Jedlová

Rozhledna Jedlová
Rozhledna Jedlová
Rozhledna Jedlová

Rozhledna jedlová, která se nachází na stejnojmenném vrchu, nabízí svým návštěvníkům kruhový výhled nejen po Lužických horách a Českosaském Švýcarsku, ale za jasného počasí odsud můžete dohlédnout až na hřebeny Krušných Hor a Krkonoš.

pohled na Jedlovou směrem od Tolštejna
pohled na Jedlovou směrem od Tolštejna

Vrchol Jedlová dosahuje výšky 774 m n.m. a je tak, po Luži a Pěnkavčím vrchu, třetí nejvyšším vrcholem Lužických hor. Zajímavostí má tento vrchol několik. Jednak přes něj probíhá hlavní evropské rozvodí, kdy voda, která spadne na severním svahu, odteče do Baltického moře a voda z jižního svahu odtéká do moře Severního.  Druhou zajímavostí, kterou ocení zejména geologové, je výskyt takzvané „Lužické poruchy“, což je geologický zlom, který prochází severním úbočím svahu.

Rozhledna Jedlová

Jedná se o kamennou rozhlednu, která je vysoká 29 metrů a samotná vyhlídková plošina se nachází ve výšce 23 metrů. Na rozhlednu se dostanete po zdolání celkem 122 schodů, přičemž zhruba stovka jich je ze dřeva a zbytek železných. Z vyhlídkové plošiny rozhledny Jedlová je krásný 360° výhled na okolní vrcholky Lužických hor a Krkonoš. Vidět odsud můžete například nedalekou zříceninu Tolštejn, Luž, Milešovku nebo Ralsko. Orientaci Vám usnadňují destičky určující světové strany a samotná vstupenka, na které je vyobrazeno kruhové rozhledové panorama.

panoramtický pohled z rozhledny Jedlová
panoramtický pohled z rozhledny Jedlová

Vstupné a otevírací doba

Rozhledna je otevřena celoročně. Takže v létě ji může navštívit při pěších či cyklo výletech a v zimě naopak na běžkách nebo jako zpestření při lyžování na sjezdovce, která se nachází pod rozhlednou. Rozhledna je otevřena každý den od 9:00 do 20:00 hodin (v zimě do 18:00). Vstup na rozhlednu je opatřen turniketem na žetony, které zakoupíte v přilehlé restauraci za jednotných 15 Kč. Spolu se žetonem dostanete vstupenku s vyobrazeným rozhledovým panoramatem.

schody na rozhledně Jedlová
schody na rozhledně Jedlová

Historie rozhledny Jedlová

Rozhledna Jedlová byla postavena již v roce 1891 a o její vznik se zasloužil horský spolek Gebirgsverein, téhož roku nechal Ferdinand Kinský postavit u rozhledny i restauraci. Rozhledna i restaurace fungovaly ještě v počátcích 2. Světové války. Po válce se k objektům však nikdo nehlásil a tak začal jejich smutný úpadek. Konec chátrání přinesl až rok 1992, kdy se započalo s rekonstrukcí rozhledny i restaurace, na které se podílel obecní úřad v Jiřetíně pod Jedlovou, lyžařská oddíl z Varnsdorfu a podnikatel Josef Krejčí. Znovu otevření se rozhledna Jedlová dočkala začátkem července v roce 1993. O dva roky později pak byla znovuotevřena i přilehlá restaurace.

 

Pohled z Jedlové
Pohled z Jedlové

Restaurace, ubytování a sport na Jedlové

V objektu restaurace Vás nečeká jen nabídka jídla za přijatelné ceny, ale také můžete okusit pivo Kocour z nedalekého pivovaru ve Varnsdorfu (jinak tu točí také Staropramen). V budově je také možnost ubytování s kapacitou 23 lůžek. Ze sportovního vyžití lze jmenovat například půjčovnu koloběžek či lanové centrum. Tyto dvě aktivity jsou dostupné v letních měsících. Když Jedlovou a okolí pokryje sníh, lze využít krom sjezdových tratí a vleku, který vede až přímo na vrchol, také běžkařské trasy v okolí.

Ohodnoťte tento příspěvek