Tipy na výlety

Rozhledna na Vrátenské hoře

Rozhledna na Vrátenské hoře
rozhledna na Vrátenské hoře
rozhledna na Vrátenské hoře
nečitelná tabule s popisky
nečitelná tabule s popisky

Vrátenská rozhledna se nachází na stejnojmenné hoře nad obcí Libovice. Jedná se o rozhlednu s trojbokým půdorysem, která stojí na kótě 499 m n. m. Rozhledna, jejíž celková výška je 40 metrů, byla spojena s výstavou telekomunikačního vysílače a otevřena na podzim roku 1999.

 

 

 

 

pohled směrem k Bezdězu
pohled směrem k Bezdězu

K rozhledně vede několik značených turistických cest, takže si trasu můžete naplánovat přesně dle vašich aktuálních představ. Nejkratší cesta vás čeká, pokud pojedete autem, které zaparkujete za obcí Libovice. Poté stačí následovat modrou turistickou značku, která vás po 500 metrech zavede až k rozhledně. Pokud máte více času a energie, můžete po modré TZ pokračovat severozápadním směrem až k hradu Houska, který je vzdálen necelé tři kilometry.

 

 

panoramatický výhled z Vrátenské rozhledny
panoramatický výhled z Vrátenské rozhledny
Vrátenská rozhledna- základní kámen
Vrátenská rozhledna- základní kámen

Rozhledna je od května do října otevřena každý všední den od 9:30 do 17:30, o víkendech poté od 10:00 do 18:00. Od listopadu do dubna můžete rozhlednu navštívit jen o víkendech v časech mezi 10:00 a 16:00. Předpoklad pro otevření je dobrá viditelnost, pokud by však nastala až po 13:00, tak se již rozhledna bohužel neotvírá. Chcete-li si domluvit individuální otevírací dobu, zkuste kontaktovat správce rozhledny pana Marko Markova (tel: 736 430 615).

 

 

 

krytá vyhlídková plošina
krytá vyhlídková plošina

Vstupné na rozhlednu je jednotné a vyjde na 25 Kč za osobu. U vstupu si krom vstupenek můžete zakoupit i drobné občerstvení a suvenýry. Poté se po točitém schodišti se 125 schody dostanete na vyhlídkovou plošinu ve výšce 25 metrů. Odtud vás čeká nádherný výhled nejen na blízké okolí, ale při dobré viditelnosti můžete dohlédnout až do Prahy či do Krušných hor.  Na vyhlídkové plošině jsou umístěny tabule s panoramatickou kresbou míst, které můžete z rozhledny spatřit. Tyto tabule byly bohužel v době naší návštěvy (květen 2013) působením meteorologických jevů již zcela nečitelné.  Přesto lze bez větších problémů určit například Bezděz, Ralsko či Říp.

Pokud vás článek inspiroval k návštěvě, přeji, ať máte minimálně stejně krásné počasí jako my.

Ohodnoťte tento příspěvek