Tipy na výlety

Rozhledna Pepř u Jílového

Rozhledna Pepř u Jílového
Rozhledna Pepř u Jílového
Rozhledna Pepř u Jílového

Rozhledna Pepř, která se nachází asi 25 kilometrů jižně od Prahy nad městem Jílové, byla otevřena v říjnu 2007 a nese jméno podle vrcholku Pepř (448 m n. m), na kterém je vystavěna. Jedná se o klasickou konstrukci železného telekomunikačního vysílače s celkovou výškou bezmála 31 metrů. Vyhlídková plošina, na kterou se dostanete po zdolání 91 schodů, je ve výšce 18 metrů.

panoramatický výhled na Posázaví
panoramatický výhled na Posázaví
Jílové u Prahy
Jílové u Prahy

Rozhledna nabízí výhled nejen na město Jílové, které je vzdáleno asi 1 kilometr, ale zejména pak na zvlněnou krajinu dolního Posázaví a Benešovskou pahorkatinu. Západním směrem pak můžete vidět vrchol Cukráku s televizním vysílačem. Za dobré viditelnosti je možné spatřit i vrcholky Českého středohoří a Brdy a Říp.

rozhledna Pepř u Jílového
rozhledna Pepř u Jílového

Na rozhlednu se neplatí žádné vstupné a je veřejnosti volně přístupná. Můžete ji tak navštívit v každém ročním období a vězte, že vás výhledy vždy mile překvapí. Krom rozhledny Pepř můžete navštívit například regionální muzeum v Jílovém u Prahy, které se věnuje zejména těžbě zlata.

K rozhledně se nejlépe dostanete po červené naučné stezce z náměstí v Jílovém u Prahy, kde můžete zaparkovat auto. Případně do Jílového jezdí i příměstské linky pražské integrované dopravy od stanice metra Budějovická. Pokud se rozhodnete pro cestu autobusem, tak s přestupem v obci Jesenice můžete navštívit také rozhlednu na Mandavě (taktéž volně přístupná po celý rok).

pohled na severovýchod
pohled na severovýchod

Jste-li milovníkem vlaků, tak můžete z Prahy vyjet oblíbeným posázavským Pacifikem, vystoupit na železniční stanici „Jílové u Prahy“ a k rozhledně na Pepři se vydat po zelené a následně červené turistické značce.

Ohodnoťte tento příspěvek