Rozhledna Slovanka

Rozhledna Slovanka v jizerských horách

Rozhledna Slovanka v jizerských horách

turistická chata pod rozhlednou

turistická chata pod rozhlednou

Rozhledna Slovanka, která leží severovýchodně od Janova nad Nisou, je nejstarší železnou rozhlednou na území ČR. Postavena byla již v roce 1887 a jejího slavnostního otevření se tehdy zúčastnilo téměř 5 tisíc lidí. Určitou zajímavostí je, že stavba kamenné podezdívky, na která rozhledna Slovanka stojí, trvala jednomu dělníkovi pouhý jeden den.

plošina na rozhledně

plošina na rozhledně

Během druhé poloviny 20. století začala konstrukce Slovanky, kvůli povětrnostním vlivům a nulové údržbě, chátrat a vstup na ni byl jen na vlastní nebezpečí. V roce 1997 byl vstup na ni úplně zakázán a rozhledně hrozila demolice. Avšak díky prohlášení za národní technickou památku a založení občanského sdružení „na záchranu Slovanky“ se ji povedlo kompletně zrekonstruovat a v roce 2000 opět zpřístupnit veřejnosti.

 
panoramatický pohled z rozhledny

panoramatický pohled z rozhledny

detail konstrukce

detail konstrukce

Rozhledna stojí v nadmořské výšce 820 m a vyhlídková plošina, na kterou vás zavede 56 schodů, je ještě o 10 metrů výše. Rozhledna Slovanka je volně přístupná po celý rok a neplatí se na ni žádné vstupné. Je zde však umístěna kasička pro dobrovolné příspěvky, jenž budou použity na údržbu rozhledny.

Rozhledna Slovanka nabízí kruhový výhled a spatřit tak můžete velkou část Jizerských hor, Krkonoše či Český ráj. Dobře viditelné jsou i další jizerskohorské rozhledny, například Královka, Tanvaldský Špičák či Černá Studnice. Poblíž rozhledny stojí i turistická chata, kde se můžete občerstvit, případně i ubytovat.