Výběry nejlepších

Nejlepší stany 2021

Nejlepší stany 2021

Stany jsou přechodným přístřeším, které je člověkem využíváno odedávna. Stavěli si je ostatně už paleolitičtí lovci. Dnes již sice nejsou tolik využívány na loveckých výpravách, ačkoli i takové uplatnění se nabízí, ale používají se především při outdoorových aktivitách a rodinných dovolených. Navíc si aktuálně můžete pořídit stany v širokém sortimentu produktů, takže jednotlivé varianty mohou mít rozdílné uplatnění. Na následujících řádcích se proto zaměříme na nejlepší stany z jednotlivých oblastí.

Nejlepší rodinný stan

Coleman Cortes Octagon 8

Coleman Cortes Octagon 8 je prostorný a vzdušný rodinný stan, do kterého se vejde až osm osob. Spát v něm průběhu dovolené tedy může i početná rodina, přičemž děti tu navíc mohou mít přes den prostor ke hrám. Stan byl vyroben z kvalitních materiálů a za pomoci moderních technologií, takže vyniká odolnosti proti nepříznivému počasí. Zaručuje tedy vysokou stabilitu i za silného větru a deště. Zároveň se velmi dobře větrá, když disponuje osmi „okny“, která lze otevřít.

Rodinný stan Coleman Cortes Octagon 8 má tvaru jurty, takže disponuje kolmými vysokými stěnami, což zajišťuje využitelnost po celé vnitřní ploše. Uživatelé také kvitují velmi snadnou stavbu, kterou je možné i přes rozměrnost zvládnout do 10 minut. Zároveň jej lze jednoduše složit. Za jistou nevýhodu je možné považovat vyšší hmotnost, na druhou stranu je to zapříčiněno ocelovou nosnou konstrukcí, jež zajišťuje stabilitu. Navíc lze při přesunu použit transportní tašku na kolečkách. 

Nejlepší expediční stan

Waterfall Double UL

Waterfall Double UL je utralehký stan, neboť váží pouze 1,5 kg. Jedná se proto o vynikající mobilní příbytek pro dvě osoby při delších expedičních cestách. Zároveň je skladný, takže nezabere příliš místa v batohu. Hodí se tedy pro outdoorové aktivity, při nichž se budete často přesouvat. Navíc byl vyroben z moderních materiálů, takže vyniká vysokou odolností. Uživatelé se tedy mohou spolehnout na jeho nepromokavost a zároveň na zvýšenou stabilitu i za silného větru. 

Expediční stan Waterfall Double UL disponuje kvalitními kolíky, navíc ale umožňuje stavbu bez jejich použití, a to díky samonosnému provedení. Potěší rovněž snadnou stavbou, která opět nezabere víc než pár minut. Navíc je opatřen reflexními prvky a pořídit si jej lze za přijatelnou cenu. Uživatelé uvádějí jako jedinou výraznější nevýhodu absenci odvětrávání, díky čemuž se během noci můžete potit. Přesto se jedná o výtečný expediční stan, který lze určitě doporučit. 

Ideální stan z pohledu cena/výkon

Coleman Darwin 2

Další stan od společnosti Coleman, tedy od předního světového výrobce campingového vybavení. Coleman Darwin 2 je stan, který nalezne uplatnění při letním kempování nebo festivalech. Zaujme totiž nízkou hmotností a skladností, takže vás nebude nijak omezovat během přesunu. Navíc má dvě vrstvy, přičemž disponuje speciální povrchovou vrstvou UV Guard Sun Protection, která chrání stan před škodlivými vlivy slunečního záření

Coleman Darwin 2 je úzký, takže jej lze postavit i na přeplněném prostoru v „nadupaných“ kempech, dobře izoluje a chrání proti dešti a vlhkosti. Zároveň ho lze postavit opravdu snadno. V porovnání s ostatními stany v našem výčtu si jej navíc pořídíte za mnohonásobně nižší cenu. Musíte ovšem počítat s tím, že disponuje menším prostorem na spaní, což uživatelé berou za hlavní negativum. Vyspí se v něm totiž maximálně dvě osoby, navíc nouzově, a není zde ani místo na zavazadla. 

Optimální pro sportovce 

Coleman Coastline 3 Plus

Do třetice stan od společnosti Coleman. Tentokrát se jedná o přechodný příbytek, který je ideálním řešením pro jedince, kteří rádi snoubí kempování se sportovními aktivitami. Umožňuje totiž uskladnit rozličné sportovní vybavení a díky výšce stanu v předsíni je možné umístit i kola. Pokud tedy milujete cykloturistiku, univerzální stan Coleman Coastline 3 Plus se může stát optimálním řešením pro přespání v přírodě předtím, než se znovu vydáte na cestu.

Uživatelé tento stan vyzdvihují nejen pro prostorné místo pro spaní i rozměrnou předsíňku, ale také pro jeho kvalitní konstrukci. Kvitováno je rovněž jednoduché stavění, což se děje prostrčením tří prutů v tropiku a zdvižením. Díky tomu se i snadno skládá a nebude vás jakkoli limitovat. Samozřejmostí je rovněž nepromokavost. Za negativa jsou považovány spíše drobnosti. Uváděna je malá taška na stan, případně nemožnost vylézt při dešti, aniž by nepršelo na podlážku předsíňky.

Doporučení redakce 

Husky Bizon 4 Plus

Obrázek ukazuje produkt Husky Bizon 4 Plus

Univerzální stan Husky Bizon 4 Plus nachází uplatnění vyjma opravdu chladných měsíců po celý rok. Použít ho můžete jak při túrách, kdy je potřeba být neustále v pohybu, tak při delším kempování na jednom místě. Disponuje totiž prostorným interiérem, ve kterém se pohodlně vyspí dvě děti a dva dospělí. Může se tedy stát vhodným řešením i pro rodinné dovolené. Navíc disponuje prostornou předsíní, takže umožňuje umístit zavazadla. 

Stan Husky Bizon 4 Plus zaujme také nepromokavostí a dobrým větráním. Disponuje totiž dvojicí vchodů. Stejně jako v předešlých případech je pozitivní vlastností i snadné postavení, které se dá zvládnout i bez návodu. Navíc je poměrně lehký a skladný, ačkoli pro cyklisty bude mít stále větší rozměry, než by bylo na kolo potřeba. Zmínit musíme i skutečnost, že se jedná o celkem nízký stan, takže umožňuje především nocleh, zatímco k dalším aktivitám určen není. 

5/5 - (83 votes)