Výběry nejlepších

Nejlepší ultralehké stany 2021

Nejlepší ultralehké stany 2021

Stany musejí být kvalitní a odolné, nabízet dostatek prostoru a disponovat odolností proti rozmarům počasí. Někdo se ovšem při jejich pořízení zaměřuje primárně na hmotnost, neboť takový přístřešek i během delších pěších túr nijak nelimituje. Proto jsme si pro vás připravili výčet nejlepších ultralehkých stanů, které máte aktuálně k dispozici. Samozřejmě jsme se soustředili na takové produkty, jež mají i další kvality, tedy nejen nízkou hmotnost.

Nejlepší ultralehký stan podle hodnocení uživatelů

Husky Beast 3

Obrázek zobrazuje produkt Husky Beast 3

Česká společnost Husky existuje již téměř čtvrt století, přičemž její produkty jsou u nás velmi oblíbené. Patří mezi ně i ultralehký stan Husky Beast 3, který je univerzální, takže si jej můžete vzít do kempu i do přírody, ale hodí se rovněž na cykloturistiku. Ačkoli se jedná o velmi lehký stan, jehož váha činí pouze 3,5 kg, oproti ostatním produktům v tomto výčtu je to poněkud více. Při delších pěších túrách by tedy jeho hmotnost mohla být přeci jen vysoká.

Stan Husky Beast 3 je na druhou stranu vhodný až pro tři osoby, takže je prostorný a dvouplášťová konstrukce zaručuje ochranu proti dešti (nepromokavost tropika činí 6 000 mm). Uživatelé kvitují rovněž UV ochranu, která chrání proti slunečnímu záření, stejně jako ripstop úpravu, díky níž je stan odolný proti poškození. Výtky naopak směřují k vyšší pořizovací ceně, neboť tento stan skutečně není nejlevnější, na druhou stranu existují i výrazně dražší produkty (viz níže). 

Nejlepší expediční stan s nízkou hmotností 

Waterfall Double UL

Obrázek zobrazuje produkt Waterfall Double UL

Waterfall Double UL patří mezi expediční stany, jedná se tedy o výtečné řešení pro outdoorové aktivity. Vyroben byl z kvalitních materiálů (vnější vrstvu tvoří 20D nylon), takže nabízí vysokou odolnost před deštěm (nepromokavost tropika činí 4 000 mm), ale zároveň je i díky duralovým tyčím opravdu velmi lehký, když váží pouze 1,45 kg. Hodí se tedy i na další cesty do přírody, neboť vás při přesunu nebude nijak omezovat. Navíc potěší i snadným rozložením a sbalením.

Tento ultralehký stan zaujme rovněž svou prodyšností, stejně jako samonosnou konstrukcí, což se může hodit v místech, kde nelze použít kolíky. Waterfall Double UL je určen pro dvě osoby, ovšem jak zmiňují někteří uživatelé, slouží skutečně jen k přespání, protože prostor je poněkud stísněný, což je ovšem daň za ultralehké provedení (tím se ostatně liší od Husky Beast 3). Za negativum je možné považovat i vyšší pořizovací cenu, nicméně ve skutečnosti zase tak vysoká není.  

Nejlepší ultralehký stan pro děti 

Spokey Stratus

Obrázek zobrazuje produkt Spokey Stratus

Spokey Stratus patří aktuálně rovněž k nejlépe hodnoceným ultralehkým stanům. Váží přitom pouze 0,9 kg, takže pokud si jej chcete přibalit na cesty, nebude vás jakkoli omezovat. Navíc zaujme i chytrou samorozkládací konstrukcí, díky čemuž ho rozložíte okamžitě. Ačkoli mají někteří uživatelé potíže s jeho složením, chyba není ve stanu, ale v přiloženém manuálu, ve kterém není postup příliš zřejmý. Ve skutečnosti je ale i skládání velmi jednoduché. Mohou ho tedy bez problémů používat i děti.

Ultralehký stan Spokey Stratus je po složení placatým kruhem, takže vás nebude limitovat ani prostorově. Potěší i větrací otvory, které zajišťují, že uvnitř není ani v letních parnech takové horko, stejně jako snadná údržbanízká pořizovací cena, protože se jedná o jeden z nejlevnějších stanů na trhu. Na druhou stranu se může trochu párat a rozhodně není vhodný do extrémnějších podmínek, tedy např. do silnějšího větru. 

Nejlehčí stan na trhu

MSR Front Range Ultralight Tarp Shelter

Obrázek zobrazuje produkt MSR Front Range Ultralight Tarp Shelter

Pokud vám jde skutečně o co nejnižší hmotnost, vsadit můžete na stan MSR Front Range Ultralight Tarp Shelter, který váží pouhopouhých 0,74 kg, což z něj činí nejlehčí stan na trhu. Pokud s ním tedy vyrazíte na cesty, prakticky o něm nebudete vůbec vědět. Tento všestranný přístřešek lze využít nejen na spaní, ale také jako jídelnu nebo ochranu před deštěm. Přespat v něm přitom mohou hned čtyři osoby, takže se může jednat i o partu dobrodruhů, jež se vydala do hor.

Ultralehký stan MSR Front Range Ultralight Tarp Shelter je skutečně inzerován jako čtyř sezónní přístřešek, který se hodí i do vyšších nadmořských výšek. Na tom se podílí i snadné sestavení a příkré stěny, které zamezují zadržování sněhu a vody. Navíc je odolný proti poškození. Na druhou stranu nepromokavost činí pouze 1 200 mm, což určitě není mnoho, a tento stan je již skutečně drahý. Před jeho pořízením tedy zvažte všechna jeho pro a proti. Pro někoho se totiž může jednat o optimální řešení, ale neplatí to ani zdaleka pro všechny.

Zaujalo nás

MSR Hubba Hubba NX

Obrázek zobrazuje produkt MSR Hubba Hubba NX

Jestliže jsou předešlé stany považovány za drahé (ne všechny), podíváte-li se na pořizovací cenu stanu MSR Hubba Hubba NX, zjistíte, že zase tak drahé nebyly. Tento přístřešek totiž patří k nejdražším na trhu. Jedná se nicméně o také o jeden z nejkvalitnějších ultralehkých stanů, na čemž se shodnou i jeho uživatelé. Utracených peněz tedy nebudete muset litovat. Měli byste si ovšem rozmyslet, zda tento stan skutečně využijete. Pokud se vydáváte na cesty párkrát do roka na pár dní, postačí vám i levnější přístřešky.

Stan Hubba Hubba NX od společnosti MSR, která se zaměřuje na profesionální outdoorové vybavení, je vyroben z odolného, lehkého a pevného nylonu, takže i přes svou vysokou kvalitu váží pouze 1,72 kg, Navíc je vodoodpudivý a zajišťuje jednoduché rozložení a složení. Potěší rovněž síťová okna a větrací otvory. Určen je přitom pro dvě osoby, které zde budou mít dostatek prostoru. Za negativum lze samozřejmě považovat vysokou cenu, další negativa bychom ale hledali jen velmi obtížně. 

4.9/5 - (89 votes)