Nezařazené

Výlety po Adršpachu a okolí pro vícedenní pobyt

Výlety po Adršpachu a okolí pro vícedenní pobyt

Jaro se blíží a je nejvyšší čas začít plánovat výlety i dovolené. Jednou z kouzelných lokalit naší republiky, která určitě stojí za návštěvu, je Adršpach a okolí. Tento oblíbený výletní cíl se nachází ve východních Čechách nedaleko hranic s Polskem a je součástí Chráněné krajinné oblasti Broumovsko.

Tipy na turistické výlety

Adršpach a okolí nabízí mnoho zajímavých výletů a určitě se vyplatí naplánovat si zde vícedenní pobyt. O ubytování v Adršpachu je poměrně velký zájem, proto by bylo dobře s objednáním pobytu neotálet. Při návštěvě této lokality si přijdou na své všichni, jsou zde výlety vhodné pro rodiny s dětmi, krásné trasy zde najdou vyznavači pěší i cykloturistiky. Adršpach je možné navštívit v každém ročním období – jaro, léto a podzim lákají k procházkám a túrám, v zimě můžeme využít některou z upravených běžkařských tras.

Adršpašské skály

Velice atraktivním a lákavým cílem jsou Adršpašské skály, jedná se o největší skalní město v naší republice. Skalním městem vede prohlídkový okruh, který je zpočátku nenáročný, ale má i náročnější části, při procházce po celém okruhu zdoláme celkem 1700 schodů. Cestou budeme procházet kolem nejvyšší skalní věže Milenci, která je vysoká více než 81 metrů a odkud padá Velký vodopád vysoký 16 metrů. Projdeme se také kolem dalších skalních útvarů, jako jsou Starosta a Starostová, Štěpánská koruna nebo Malý a Velký konšel. Krásným zážitkem může být i projížďka na pramici po horském jezírku.

Turistický okruh je dlouhý 3,5 km a projít ho trvá přibližně 3 hodiny. Návštěva skalního města je placená, vstupenka pro dospělého stojí necelých 200 Kč, pro děti 130 Kč, děti do šesti mají vstup zdarma. Vstupenky je možné koupit i online za výhodnější cenu. Vstupenka není časově omezená, platí celý den. Okruh je otevřený po celý rok s výjimkou 24.12.. 

Křížový vrch

Dalším zajímavým cílem je Křížový vrch, který se nachází na hranici České republiky a Polska. Hora, která se původně jmenovala Rozsochatec a je vysoká 667 metrů, nabízí krásné výhledy do okolní krajiny. K vrcholu vede křížová cesta, jejíž vznik se datuje až do 17. století. Procházka z Dolního Adršpachu na Křížový vrch vede naučnou stezkou Křížový vrch – Adršpach a je dlouhá 2 km.

Broumovské stěny

Při výletu kouzelnou lokalitou Broumovských stěn můžeme obdivovat zajímavé skalní útvary, rokle a soutěsky. Výhledy do okolí nám nabídnou krásné vyhlídky. Nejznámějším cílem jsou pískovcové stěny Slavěnské hřiby, turisticky velmi oblíbený je hlavní hřeben mezi Honským sedlem a Korunou. Asi žádný návštěvník nevynechá Kamennou bránu, která patří k nejzajímavějším skalním útvarům Broumovských stěn.

Výlety na kolech

V Adršpachu a okolí si dovolenou užijí i cykloturisté. Ti si mohou vybírat hned z několika tras, které jsou většinou středně náročné. Na některá místa, jako jsou například Adršpašské skály, není s kolem vstup povolen, ale kolo je možné nechat v kolárně.

Cyklotrasa z Teplic nad Metují do Adršpachu a zpět

Krásný výlet na kolech začíná v Teplicích nad Metují, vede kolem Teplických skal, Jiráskových skal a zámečku Skály až k Adršpachu. Cestou můžeme obdivovat zajímavé skalní útvary i kouzelné výhledy do krajiny. Trasa vede po červené cyklistické značce, je dlouhá 20,5 km a je středně náročná.

Výlet po hřebeni Broumovských stěn

Výlet začíná v Polici nad Metují, vede do Suchého dolu, po hřebeni Broumovských stěn, přes osadu Amerika a obec Bukovice zpět do Police nad Metují. Po trase, která je náročnější na stoupání a měří 18 km, budeme míjet krásné skalní útvary, můžeme si prohlédnout i zajímavé památky jako například Pískovnu Amerika nebo kapli sv. Huberta.

Výlety s dětmi

Adršpašské a Teplické skály

Výlety do skal jsou pro děti jistě zajímavé, ale musíme počítat s vyšší náročností, určitě se vyplatí vyměnit kočárek za nosítko. Na tyto výlety je lepší vyrazit mimo sezónu, ani víkendy nejsou nejlepší volbou.

V Adršpašských skalách s dětmi zvládneme okruh dlouhý 3,5 km, děti bude bavit zkoumat jednotlivé skály, které mají zajímavá jména jako Homole cukru, Džbán nebo Rukavice. Výlet bude poutavější, když se mezi skalami necháme svést na lodičce.

Výlet s dětmi do Teplických skal je fyzicky náročnější, okruh je dlouhý 6 km. Odměnou bude cesta kolem skalních útvarů, jako je Lední medvěd, Golem, Krakonošovo párátko a Pes Filipes.

S dětmi na zámek

Po náročném výletě do skal, určitě přivítáme poklidnou prohlídku Broumovského kláštera, kde pro děti připravili hned několik zajímavostí, ve sklepení zámku Adršpach si děti mohou zahrát únikovou hru na téma pohádky Třetí princ, která se v okolí natáčela, a po zámku Náchod děti provedou historické postavy a vyslechnou si i pohádku.