Tipy na výlety

Zajištěné cesty u Gosausee

Zajištěné cesty u Gosausee
Zajištěné cesty u Gosausee
Zajištěné cesty u Gosausee

Zavítáte-li do okolí Dachsteinu, konkrétně k jezeru Vorderer Gosausee, zkuste si dvě místní zajištěné cesty. Mohou se stát zajímavým zpestřením vašeho výletu s dětmi, ale neurazí ani zkušenější ferratisty. Na následujících řádcích naleznete jejich popis a na konci pak praktické informace o náročnosti cesty, přístupu k ní i topa obou zajištěných cest. Tak hezké počtení a pak hurá k úpatí Dachsteinu.

LASERER ALPIN KLETTERSTEIG, cesta nad hladinou jezera

Lanový most na ferratě Laserer Aplin Flettersteig
Lanový most na ferratě Laserer Aplin Flettersteig

Pohádková zajištěná cesta přímo u jezera Vorderer Gosausee, která se pyšní nádherným výhledem na masiv Dachsteinu. Její začátek je jen pár minut chůze po břehu jezera. První metry ocelového lana vedou z cesty dolů, směrem k vodní hladině. Ferratu je možné rozdělit do dvou částí. Ta první vede jen kousek nad hladinou jezera. To je jedna ze zajímavostí, kterou jen tak nějaká zajištěná cesta nenabízí. Ocelové lano je doplněno mnoha kramlemi, které usnadňují postup ferratou. V některých místech jsme si říkali, že je jich tu až moc, ale to jistě ocení lidé menšího vzrůstu a například rodiny s dětmi. Pasáž nad vodní hladinou končí u lanového žebříku, díky kterému se dostaneme o několik výškových metrů nahoru a ferrata se pak stává o něco vzdušnější. V tomto místě je možné zajištěnou cestu opustit a z žebříku přelézt na pěšinu vedoucí okolo jezera. Je to ale škoda, to největší lákadlo teprve přijde. Ferrata nabírá výšku a pak postupně opět klesá přímo k lanovému mostu. Jedno lano nad hlavou na zajištění, jedno lano pod nohama na přejití, nic víc. A to všechno přímo nad pěšinou, po které za hezkého počasí chodí mnoho turistů. Je to asi nejzajímavější úsek celé zajištěné cesty. Dále nás ferrátka dovede k lavičce s vrcholovou knížkou, kde se můžeme pokochat výhledy. Teď už nás čeká jen krátký sestup a jsme znovu v místech, kde jsme ferratu nastupovali.

Obtížnost: B-C, dobře zajištěná po celé délce. My jsme ji šli po dešti, kdy se některá místa víc klouzala, ale i tak je to lehčí ferrata. Jedná se spíše o cvičnou zajištěnou cestu na rozlezení a pro starší děti nebo jako krátké zpestření dne.

Časová náročnost a délka: přibližně hodinu pohodovým tempem bez spěchu a se zastávkami na focení. Délka ferraty je cca 400m.

Nástup: k jezeru dojedete autem, od parkoviště je to pak k začátku ferrátky asi 10 minut po rovině podél jezera.

TOPO feraty Laserer Aplin Flettersteig
TOPO feraty Laserer Aplin Flettersteig

INTERSPORT GOSAU STEIG, výstup na Donnerkogel (2050m.n.m.)

První část na ferratě Intersport
První část na ferratě Intersport

Sportovní velmi dobře zajištěná ferrata vede na výrazný vrchol Donnerkogel téměř až k jeho vrcholovému kříži. Celá zajištěná cesta je členěná na 3 části. Hned první metry lezce dobře prověří na úseku C/D, kde je potřeba se několikrát na laně přecvaknout v mírném převisu, nebo naopak udělat poněkud těžší kroky přes převis či širší štěrbinu. Na cestu také za hezkého počasí nastupuje mnoho lidí, protože nabízí nádherné výhledy a navíc přístup k samotné ferratě je i díky lanovce víc než pohodový. Pak se zejména v první části ferraty tvoří mírné zácpy a je nutné čekat, až se ti před vámi poperou s těžšími místy. Když jsme šli ferratu my, tak se tento špuntík definitivně zasekl v místě, kde je třeba překonat menší stěnku pro někoho složitějším překrokem na žebřík. Naštěstí se tu dá kousek odlézt ze směru cesty a v malém sedýlku se pokochat výhledy, odpočinout si nebo se občerstvit. Jako zázrakem po nějaké době pohledů do údolí zjišťujeme, že celá dlouhá fronta už je pryč a od této chvíle jsme šli na ocelovém laně téměř sami. Zanedlouho po překonání žebříku se dostáváme do druhé části ferraty, kde se obtížnost C/D změní na A/B. Tuto část někdo nazve jako vyloženě odpočinkovou, někdo jako vyloženě nudnou. Já se kloním k té druhé variantě. Víc než postup po zajištěné cestě ve skále to místy připomíná prostup botanickou zahradou, pod nohama častěji hlína než skála, a k ocelovému lanu se připínáme stále méně a méně. Odměnou ale jsou hezké pohledy na jezero Vd. Gosausee a také vidina toho, co nás čeká.

Přímo po hřebeni vede poslední a nejhezčí část ferraty Intersport
Přímo po hřebeni vede poslední a nejhezčí část ferraty Intersport

Obtížnější třetí část cesty, která je místy velmi exponovaná a vede po hraně pilíře. Při pohledu na topo cesty jsem se této pasáže obávala, teď jsem na ní ale vyloženě natěšená. Koho ale vyděsí, těsně před začátkem poslední části je možné zajištěnou cestu opět opustit směrem k sestupové turistické trase. Ale je to škoda. Kroky nejsou těžké, cesta je stále velmi dobře zajištěná a podle mě se jedná o nejhezčí část celého výstupu. Až je mi líto, že ferrátka končí. K vrcholovému kříži je to už jen pár výškových metrů choďákem bez jištění. Nezbytné vrcholové fotky a impozantní výhledy jsou odměnou za celou námahu. Sestupová cesta z vrcholu Donnerkogelu vede po červeně značené turistické trase a dovede nás opět k začátku zajištěné cestu nad chatou Gablonzer Hütte. Průvodce udává, že sestup trvá přibližně 2 hodiny, ale záleží na vaší fyzičce.

Výhledy z ferraty Intersport
Výhledy z ferraty Intersport

Obtížnost: C-D, několik těžších míst za D, jinak středně náročná, dobře zajištěná po celé délce. Možnosti úniku z cesty.

Časová náročnost a délka: přibližně 3 hodiny, čas je ale hodně závislý na množství lidí na cestě, v některých místech jsou tu tendence k vytváření front. Délka ferraty je cca 1200m.

Nástup: od parkoviště u jezera máte dvě možnosti. Buď využijete lanovku a cestu si tak urychlíte, nebo pěšky po značené turistické cestě č. 601 (místy příkře do kopce) ke Gablonzer Hütte. U chaty se spojuje cesta pěších a těch, kteří jeli lanovkou. K samotnému nástupu je to pak asi 10-15 minut chůze podle ukazatele.

TOPO feraty Intersport Gosau Steig
TOPO feraty Intersport Gosau Steig
Ohodnoťte tento příspěvek