Tipy na výlety

Rozhledna Hvozd (Hochwald)

Rozhledna Hvozd (Hochwald)
Rozhledna Hvozd (Hochwald)
Rozhledna Hvozd (Hochwald)

Kopec Hvozd, který leží na česko-německé hranici má tvar protáhlého hřbetu, ze kterého vyčnívají dva vrcholky, které jsou od sebe vzdáleny asi 0,5 km. Na severním vcholku s nadmořskou výškou 749 m n. m. stojí rozhledna Hvozd (německy Hochwald) s turistickou chatou.

panoramatický pohled z rozhledny na Hvozdu
panoramatický pohled z rozhledny na Hvozdu
turistická chata na jižním vrcholku
turistická chata na jižním vrcholku

Stavba rozhledny Hvozd na severním vrcholu byla dokončena v roce 1892 a její slavnostní otevření bylo naplánováno na 14. září 1892. Tedy přesně rok poté co byla otevřena rozhledna Jedlová, která je vzdálena asi 15 kilometrů. Rozhledny na Hvozdu a na Jedlové spojuje nejen datum otevření, ale i použitý materiál a jejich téměř stejná výška.

Výška rozhledny na Hvozdu je 25 metrů a pro krásný výhled nejen na Lužické hory musíte zdolat 133 schodů a zaplatit vstupné 1,5 Eur (nejde platit v českých korunách). Za dobrého počasí můžete obdivovat nejen Lužické hory, ale i hřebeny Krkonoš a Jizerských hor. Směrem na jihozápad pak lze spatřit například Bezděz, Říp a vrcholky Českého středohoří.

pohled na rozhlednu z jižního vrcholku
pohled na rozhlednu z jižního vrcholku

Jižní vrcholek Hvozdu je o 6 metrů vyšší (750 m n. m.) a naleznete na něm taktéž turistickou chatu, jejíž terasa nabízí zajímavý výhled do okolí. V této chatě, narozdíl od té, která je umístěna na severním vrcholku, můžete platit českými korunami. Zajímavostí je také to, že terasou u chaty prochází česko německá hranice. Takže zatímco vy na jedné straně stolu si svůj oběd budete vychutnávat v České republice, kamarádi sedící proti vám budou jíst v Německu :)

 

 

 

pohled z rozhledny Hvozd
pohled z rozhledny Hvozd

Nejsnažší přístup na rozhlednu Hvozd ze západu po červené turistické značce z obce Krompach, kam jezdí několikrát denně autobusy. Další možností je dojet vlakem do Jablonného v Podještědí a odtud pokračovat severním směrem po modré turistické značce až na rozcestí „Na Šestce“, kde se napojíte na červenou značku, která vás na vrchol Hvozdu dovede od východu.

Ohodnoťte tento příspěvek