Rozhledna Hvozd (Hochwald)

noze728x90.jpg
Rozhledna Hvozd (Hochwald)

Rozhledna Hvozd (Hochwald)

Kopec Hvozd, který leží na česko-německé hranici má tvar protáhlého hřbetu, ze kterého vyčnívají dva vrcholky, které jsou od sebe vzdáleny asi 0,5 km. Na severním vcholku s nadmořskou výškou 749 m n. m. stojí rozhledna Hvozd (německy Hochwald) s turistickou chatou.

panoramatický pohled z rozhledny na Hvozdu

panoramatický pohled z rozhledny na Hvozdu

turistická chata na jižním vrcholku

turistická chata na jižním vrcholku

Stavba rozhledny Hvozd na severním vrcholu byla dokončena v roce 1892 a její slavnostní otevření bylo naplánováno na 14. září 1892. Tedy přesně rok poté co byla otevřena rozhledna Jedlová, která je vzdálena asi 15 kilometrů. Rozhledny na Hvozdu a na Jedlové spojuje nejen datum otevření, ale i použitý materiál a jejich téměř stejná výška.

Výška rozhledny na Hvozdu je 25 metrů a pro krásný výhled nejen na Lužické hory musíte zdolat 133 schodů a zaplatit vstupné 1,5 Eur (nejde platit v českých korunách). Za dobrého počasí můžete obdivovat nejen Lužické hory, ale i hřebeny Krkonoš a Jizerských hor. Směrem na jihozápad pak lze spatřit například Bezděz, Říp a vrcholky Českého středohoří.

pohled na rozhlednu z jižního vrcholku

pohled na rozhlednu z jižního vrcholku

Jižní vrcholek Hvozdu je o 6 metrů vyšší (750 m n. m.) a naleznete na něm taktéž turistickou chatu, jejíž terasa nabízí zajímavý výhled do okolí. V této chatě, narozdíl od té, která je umístěna na severním vrcholku, můžete platit českými korunami. Zajímavostí je také to, že terasou u chaty prochází česko německá hranice. Takže zatímco vy na jedné straně stolu si svůj oběd budete vychutnávat v České republice, kamarádi sedící proti vám budou jíst v Německu :)

 

 

 

pohled z rozhledny Hvozd

pohled z rozhledny Hvozd

Nejsnažší přístup na rozhlednu Hvozd ze západu po červené turistické značce z obce Krompach, kam jezdí několikrát denně autobusy. Další možností je dojet vlakem do Jablonného v Podještědí a odtud pokračovat severním směrem po modré turistické značce až na rozcestí „Na Šestce“, kde se napojíte na červenou značku, která vás na vrchol Hvozdu dovede od východu.

celovky728x90.jpg

Byl to super článek? Sdílejte ho na Facebooku ... a přidejte hodnocení:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Napište odpověď