Tipy na výlety

Zřícenina hradu Tolštejn

Zřícenina hradu Tolštejn
Zřícenina Tolštejn
Zřícenina Tolštejn

Zřícenina hradu Tolštejn leží v Lužických horách asi 2 km jižně od obce Jiřetín pod Jedlovou. Hrad, jehož jméno bylo odvozeno od původního názvu skály Dohlenstein (tedy v překladu Kavčí skála), byl ve 14. století vystavěn na dvou skalních výběžcích (670 m n. m.) a sloužil jako ochrana při cestě z Čech do Lužice.

pohled z Tolštejnu severním směrem
pohled z Tolštejnu severním směrem

Původně hrad (nyní už spíše zřícenina hradu) Tolštejn patřil rodu Vartenberků. Následně jej kolem roku 1402 získali do svého majetku páni z Dubé, kteří jej vlastnili 79 let. Hrad měnil vlastníky až do roku 1642, kdy jej při obléhání vypálila švédská vojska, poté již nebyl nikdy obnoven do původní podoby a stala se z něj zřícenina.

 

 

výletní restaurace na Tolštejně
výletní restaurace na Tolštejně

V současnosti je zřícenina hradu Tolštejn volně přístupná a zpoplatněna (15 Kč/osoba) je jen skalní vyhlídka, ze které je krásný výhled například na nedalekou rozhlednu Jedlová či do údolí směrem k Jiřetínu pod Jedlovou. Přímo v areálu zříceniny se podařilo v roce 2002 znovu otevřít výletní restauraci, která krom občerstvení nabízí i možnost ubytování.

 

 

 

Zřícenina hradu Tolštejn
Zřícenina hradu Tolštejn

Ke zřícenině Tolštejn se pohodlně dostanete autem, které můžete zaparkovat asi 500 metrů od vstupní brány. Pokud pojedete vlakem, tak vystupte v Jiřetíne pod Jedlovou a po zelené a následně červené turistické značce se dostanete k hradní zřícenině. Další možností je využít autobusovou dopravu a vystoupit v obci Lesné, odkud ke zřícenině Tolštejn vede červená turistická značka.

Ohodnoťte tento příspěvek