Tipy na výlety

Akátová věž na Výhonu

Akátová věž na Výhonu
Akátová věž na Výhoně
Akátová věž na Výhonu

Článek Vás zavede přibližně 15 km jižně od Brna. Cílem je tentokrát rozhledna ve městě Židlochovice na kopci Výhonu s nadmořskou výškou 355 m . Ten se pyšní nejen překrásnou a bohatou přírodou, ale také Akátovou věží navrženou brněnským architektem Pavlem Jurou.

Rozhledna nabízí nevídanou podívanou, protože pod kopcem můžete vidět snad celé okolí. Židlochovský zámek s parkem, Blučinu s vyhlášenými vinicemi, dále Vojkovice, Hrušovany u Brna, Modřice, Tuřany, Opatovice, Brno, Drahanskou vrchovinu, Žďánické vrchy, Babí lom s rozhlednou, Pálavu, část Rakouska (kopec Höllenstein, pohoří Leiser Berge) a spousty dalších vesnic či měst.

Rozhledna, která se pyšní výškou 15,7 m (včetně hromosvodu 17,7 m), se stavěla v období od února do července 2009. Zpřístupněna byla 1. srpna téhož roku. Tvoří ji točité schodiště svisle obložené třiceti akátovými trámy. Akát je dřevina, která na tomto kopci hojně roste. Počítala jsem schody a dostala jsem se k číslu 76 (3 betonové, 61 dřevěných a 12 kovových). Naproti rozhledně je postavena informační tabule i menší dřevěné posezení. Otevírací doba je neomezená.

K rozhledně se většinou chodí pěšky, ale je možnost se tam dostat i autem(např. cesta kolem pizzerie Havana směrem do kopce).

Posezení u Akátové rozhledny
Posezení u Akátové rozhledny
Točité schodiště v Akátové věži
Točité schodiště v Akátové věži

Rozhledna rozšířila možnost rozhledu z kopce Výhonu, který vždy poskytoval výborný rozhled do dalekého okolí. Postupem času majitelé ztratili zájem o dřívější pastviny a zahrádky, a tak  po jejich převedení do majetku Židlochovic se zde naskytla nová místa na turistická vyžití. Celkové náklady na projekt činily 2,5 milionu korun (na rozhlednu zhruba 1,5 mil. Kč).

Rozhledna láká čím dál více turistů, takže pokud se rádi kocháte krásou přírody, máte rádi čertstvý vánek a široký výhled, určitě nezapomeňte vyjít 76 schodů Akátové rozhledny.

Ohodnoťte tento příspěvek