Tipy na výlety

NP Snowdonia a ostrov Anglesey

NP Snowdonia a ostrov Anglesey
údolí Ogwenu
údolí Ogwenu

Kdepak že to je?

Bethesda
Bethesda

Až budete mít cestu na britské ostrovy a dostatečně se nasytíte zajímavostmi Londýna, vyražte na sever, ale ne až nahoru do Skotska, trochu více dolů a na západ – do severního Walesu. Právě tam totiž naleznete překrásný národní park, kde své touhy uspokojí jak „šplhavci“, tak „údolňáci“.

Trocha faktů

NP Snowdonia byl vyhlášen v roce 1951 a jeho rozloha činí 2170 km². Je třetím nejnavštěvovanějším parkem ve Velké Británii.  Nejvyšší horou je Snowdon, jejíž vrchol dosahuje výšky 1085 m. n. m., a je tím zároveň nejvyšší horou Walesu i celé Anglie. 62 % obyvatel zde mluví velšsky, což je nářečí velmi odlišné od běžné angličtiny (např. Snowdonia se řekne Eryri), ale není třeba se obávat problémů s dorozuměním, obyvatelé umí i „naší řečí“.

Kam se přesně podíváme?

Nejvyšší hora, Snowdon, jež je zároveň i nejvyšší horou Walesu, pro mě byla lákavá až do té doby, kdy jsem zjistila, že na ni vede úzkorozchodná železnice. Tato skutečnost sice činí tento vrchol přístupnější i pro méně trénované návštěvníky, ztrácí však veškeré kouzlo pro „dobyvatele“ v každém z nás.

Llyn Ogwen
Llyn Ogwen

Pokud tedy máte chuť strávit příjemný víkend v malebné přírodě, kde se snoubí kamenité štíty hor s údolím plným malých i velkých vodopádů a zároveň nasát atmosféru přímořského městečka na ostrově Anglesey, nechte se inspirovat mou cestou.

Údolí Ogwenu a Tryfan

Pokud chcete cestovat veřejnou dopravou a více tím splynout se zdejšími podmínkami a lidmi, doporučuji objednat si z Londýna Virgin Trains, které Vás pohodlně dovezou až do Bangoru, univerzitního městečka, kde je zároveň možné využít i (na naše poměry) luxusního studentského ubytování. Místní doprava do blízkosti národního parku funguje dobře. Pokud si tedy chcete zkrátit nástup, popovezte se pár kilometrů do vesničky Bethesda.

údolí Ogwenu
údolí Ogwenu

Už samotná víska vás naladí na atmosféru poklidného venkova severních oblastní britských ostrovů a pokud Vaše kroky zamíří směrem na Llyn Ogwen, otevře se před Vámi nádherné údolí orámované vrcholky vysokých štítů. Údolím vede perfektní cyklostezka, která se ale hodí i pro turisty. Více než 4 míle Vám společnost budou dělat poklidně se pasoucí ovce, krávy, klokotající potůčky a vodopádky… až pokochaní a s chutí spočinout a dát si něco dobrého dorazíte k jezeru Llyn Ogwen, kde Vás přivítá Ogwen Cottage, kde se můžete občerstvit.

Pak, pokud se příliš nerozsedíte a neodradí Vás od záměru vyšplhat si na jeden z „těch velikánů okolo“ některá z často přicházejících přeháněk, vydejte se na Tryfan. Tyčí se přímo nad Llyn Ogwen a je to jeden z těch vrcholů, kde musíte využít všechny čtyři končetiny k jeho zdolání, samé kameny okolo… no, prostě „správný vrchol“.

Přenocovat pak můžete v některém z kempů v okolí Bethesdy či v některém zdejším ubytovacím zařízení a druhý den se vypravit „do civilizace“.

pohled z Beaumaris na Snowdonské panorama
pohled z Beaumaris na Snowdonské panorama

Ostrov Anglesey a Puffin Island

Anglesey je ostrov při severozápadním pobřeží Walesu, jež je přes úžinu Menai Strait spojený s britskou „pevninou“ dvěma mosty. Z Bangoru (odkud jsme se předchozí den vypravovali do Snowdonie) se na ostrov můžeme pohodlně dostat místní dopravou přes Menai Bridge, kamžto se i malé autobusy vejdou doslova jen tak tak.

Autobus Vás doveze až do pobřežního městečka Beaumaris, oblíbeného turistického cíle, kde, kromě místního hradu, můžete obdivovat krásné výhledy přes úžinu na Snowdonské velikány. Po průzkumu malebných obchůdků, romantické vycházce po pobřeží a vyzkoušení, zde velmi populárního, lovení krabů, doporučuji objednat si u mola vyhlídkovou plavbu k ostrovu Puffin Island. Je to chráněná oblast, kde se vyskytují kolonie tuleňů a hlavně mnoho druhů mořského ptactva, mezi jinými i puffins (česky papuchálci), legračně vypadající černobílá stvoření s barevnými nožkami a masivními zobáky, kteří jsou symbolem této oblasti.

Puffin Island z vyhlídkové lodi
Puffin Island z vyhlídkové lodi

Touží-li Vaše srdce navštívit zdejší kuriozitku, vězte, že na ostrově Anglesey se nachází obec Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, pyšnící se nejdelším místopisným názvem v Evropě.

Ohodnoťte tento příspěvek