Tipy na výlety

Alexandrova rozhledna u Adamova

Alexandrova rozhledna u Adamova

Alexandrova rozhledna u Adamova stojí na kopci zvaném Špičák. Najdete ji nad Adamovským údolím, které se rozkládá pod západním výběžkem hřbetu zvaného Nad Střelčím. Katastrálně spadá do obce Babice nad Svitavou, ale ve skutečnosti se nachází zhruba jeden kilometr východně od obce Adamov a 10 kilometrů jižně od Blanska. Jde o kamennou rozhlednu, která tu stojí již více než 130 let. V roce 2008 prošla důkladnou rekonstrukci a již od roku 2009 byla opět otevřena veřejnosti.

O rozhledně

Ještě dříve zde stál dřevěný pavilon. Ten však brzy zchátral a tak zde kníže Lichtenštejn v roce 1887 povolil výstavbu nové rozhledny. Stalo se tomu tak na popud císařského rady Alexandra Suchánka, po němž rozhledna dostala i jméno. K tomuto účelu kníže Lichtenštejn věnoval turistickému klubu pozemek i dříví.

Alexandrova rozhledna nad Adamovem
Alexandrova rozhledna nad Adamovem

Autorem stavby byl architekt Oscar Mratschek. O výstavbu se pak postarala firma Martina Fleischhackera. Původní rozhledna byla vysoká jen 15 metrů. Měla vysokou špičatou střechu s korouhvičkou a dřevěný ochoz. Bohužel, během druhé světové války dostala pořádně zabrat a tak na jejím konci z ní zbylo jen torzo. Lidé z ní totiž záměrně strhli věž, aby nepřitahovala bombardéry, které útočily na blízké Adamovské strojírny.

V roce 1963 se rozhledna dočkala opravy. Uvnitř byla umístěna vysílací technika a na nový železný ochoz okolo věže bylo možné vystoupit pouze po vnějším železném žebříku. I ten však brzy zchátral a místo se stalo nebezpečným. Místní proto žebřík raději odstranili. dlouho se s rozhlednou nic nedělo.

Velká rekonstrukce Alexandrovy rozhledny proběhla až v letech 2008-2009.

panoramatický pohled s Alexandrovy rozhledny
panoramatický pohled s Alexandrovy rozhledny

Jak Alexandrova rozhledna vypadá?

Základ rozhledny tvoří původní kamenná stavba, která byla při poslední rekonstrukci navýšena. Rozhledna je tak nyní vysoká 18 metrů, přičemž její vyhlídkový ochoz je umístěn ve výšce 13,9 metrů. Na ochoz se dostanete po vystoupání 75 schodů. Rozhledna je veřejnosti zpřístupněna po celý rok.

Výhled z Alexandrovy rozhledny

Adamov skýtá výhled na velkou část Brna i Pálavské vrchy. Dále odtud spatříte také údolí řeky Svitavy a Adamov. Za extrémně vysoké viditelnosti, což je ale jen několikrát ročně, je můžete dohlédnout až na Alpy.

tabule vám pomohou s orientací
tabule vám pomohou s orientací

Jak se dostanete na rozhlednu?

K rozhledně se nejlépe dostanete po zelené turistické značce z Adamova. Tato cesta je nejkratší, ale také nejprudší. Další možností je pak trasa vedoucí z Babic nad Svitavou. I odtud vede zelená turistická značka. Tato trasa je dlouhá 2 kilometry a je schůdná i pro kočárky a kola. Adamov i Babice nad Svitavou jsou dobře dostupné jak autobusy, tak i vlaky. Další možností jak se na rozhlednu dostat je cesta jdoucí od Sedmi dubů, odkud se po modré dostanete až k rozcestí Jelenec, odkud se pak po žluté dostanete přímo k rozhledně.

Náš tip

Výlet na rozhlednu vám doporučujeme spojit s výletem do Adamova.

Ohodnoťte tento příspěvek