Tipy na výlety

Rozhledna Na Pekelném kopci

Rozhledna Na Pekelném kopci

Poblíž Třebíče se na Pekelném kopci (ve výšce 572 metrů nad mořem) nachází nová rozhledna. Nejde však o místní první rozhlednu, ta první zde stála ještě na konci padesátých let minulého století. Ta současná pochází z roku 2014. Rozhlednu najdete 1,5 kilometru jižně od vesnice Kracovice, 2 kilometry východně od vesnice Mastník a 4 kilometry od vesnice Kojetice.

Pekelný kopec s rozhlednou
Pekelný kopec s rozhlednou

O Pekelném kopci

Jméno kopce pochází ze staré pověsti, podle níž na vrcholu žil kdysi čert, který sem utekl před svatým Ivanem z jeskyně ve Svatém Janu pod Skalou (obce nacházející se ve Středních Čechách). Podle jiné pověsti jej sem prý odhodil svatý Prokop, který s ním však nejprve pořádně zatočil.

Pekelný kopec je zajímavý tím, že má hned 3 vrcholy (ve výškách 570, 566 a 572 metrů). A v tom nejvyšším bodě tu byla vystavěna rozhledna. Na druhém vrcholu (tedy ve výšce 570 metrů nad mořem) se nachází tee-pee a schránka KČT.

panoramatický pohled z rozhledny na Pekelném kopci
panoramatický pohled z rozhledny na Pekelném kopci

O rozhledně Na Pekelném kopci

Nová rozhledna zde byla vystavěna z modřínového dřeva v létě roku 2014. Dřevo umně doplňují kovové prvky. Rozhledna vás již od prvního pohledu zaujme svým vzhledem. Má totiž ve své konstrukci zakomponovanou Davidovu hvězdu (půdorys tvoří dva propojené čtverce). Hroty po bocích připomínají čertí rohy. Rozhledna je vysoká 26,5 metrů a na její vyhlídkový ochoz je nutné vystoupat 125 schodů. Ty mají podobu točitého ocelového schodiště. Stavba byla vybudována podle návrhu brněnského architekta Pavla Jury. Při tvorbě návrhu se inspiroval dědictvím Třebíče a přírodou v okolí. Zajímavé rovněž je, že je také úzce spojena s bazilikou svatého Prokopa. U rozhledny se nachází i příjemné zastřešené posezení a několik laviček. Rozhledna je veřejnosti přístupná po celý rok.

vyhlídková plošina
vyhlídková plošina

Co je vidět z rozhledny na Pekelném kopci?

Z vrcholu rozhledny máte jako na dlani celé Třebíčsko. Prohlédnout si odtud můžete Moravské Budějovice, Budišov, Lhotku, Rudíkov, Přibyslavice, Heraltice, Čáslavice i Sádek. Kromě toho odtud však můžete vidět i Českomoravskou vrchovinu, tedy Klučovskou horu, Zadní horu a Mařenku. Na dohled jsou i Pavlovské vrchy spolu s Děvínem. V zimě pak za dobrých podmínek můžete pozorovat dokonce Alpy, s vrcholy Schneeberg, Schneealpe a Rax, které jsou od rozhledny vzdáleny dobrých 150 až 170 kilometrů.

Rozhledna na Pekelném kopci
Rozhledna na Pekelném kopci

Jak se sem dostanete?

Z Třebíče se sem dostanete od polikliniky, kde je zastávka autobusů a také odtud vede neoznačená cesta k zahradkářské kolonii. Na jejím počátku je zapotřebí zahnout vpravo, projít kolonií až na křižovatku s turistickým rozcestníkem Terůvky. Z místa cesta dále pokračuje po zelené turistické značce. V závěrečné fázi je pak nutné u dřevěného ukazatele zahnout vpravo. Tato trasa na rozhlednu na Pekelném kopci je nejkratší, je dlouhá zhruba 3,7 kilometru, všechny další jsou delší a také i náročnější. Tuto cestu zvládnete i s kočárkem.

Ohodnoťte tento příspěvek