Tipy na výlety

Cyklostezka od Dunaje až po Mariazell

Cyklostezka od Dunaje až po Mariazell
městečko Lilienfeld
městečko Lilienfeld

Od Dunaje vede příjemná a krásná cyklostezka až k poutnímu městečku Mariazell. Většina trasy vede kolem údolí řeky Traisental, kde je pěkná a ne příliš obtížná cyklotrasa, která měří 111 kilometrů. Cyklostezka kolem údolí řeky Traisental vás provede úchvatnou zemí Dolního Rakouska.

Cyklostezka jako stvořená pro rodiny s dětmi

Mariazell
Mariazell

Cyklotrasa v údolí řeky Traisental není skutečně příliš obtížná, takže je například ideální cyklotrasou pro rodiny s dětmi nebo seniory. Profil trasy není nikterak obtížný. Nejsnadnější úsek vás očekává u podunajské roviny, kde šlapete na svém kole de facto stále po rovince. Od městečka Mautern an der Donau až po St. Pölten je to samá rovinka. Slabé stoupání přichází za hlavním městem Dolních Rakous St. Pöltenu. V St. Pöltenu je dobré si udělat zastávku a projít se zdejším městem, kde je hned několik zajímavých historických památek. Město s 50 tisíci obyvateli má především krásné náměstí, kde stojí celá řada pěkných barokních staveb. V  St. Pöltenu můžete kupříkladu navštívit zemské muzeum Landesmuseum nebo místní barokní kostely.

Za St. Pöltenem se znovu vydáte na kole směrem na jih. Zde již se trasa bude pomalu měnit. Z příjemně rovinatého profilu tratě budete postupně přecházet na trať, která bude pozvolna stoupat do mírného kopečka. Nejtěžší úsek cesty přijde před poutním místem Mariazell, které je situované v horách. Před Mariazell je tedy zapotřebí se připravit na táhlé kopce. Cesta od Dunaje po Mariazell se dá v klidu a v pohodě absolvovat za dva dny, pomalejší cyklisté zvládnout tuto nenáročnou trať za tři až čtyři dny.

Pozoruhodná místa na trase

Kernhof - okolí
Kernhof – okolí

Kromě již zmiňovaného hlavního města Dolních Rakous St. Pöltenu je na trase mezi řekou Dunaj a Mariazell celá řada zajímavých míst.

Za St. Pöltenem doporučujeme navštívit malou obec Lilienfeld. V této malé obci, která je od St. Pöltenu vzdálena zhruba 24 kilometrů, stojí velký středověký klášter. Tento pozoruhodný klášter se může pochlubit tím, že je jeden z největších středověkých klášterů na území celého Rakouska. Cyklostezka ze St. Pöltenu do Lilienfeldu vede povětšinou kolem řeky Traisen nebo po venkovských silnicích, které nejsou příliš frekventované.

Krásná příroda

Nejtěžší úsek této cyklostezky je zhruba od obce St.Aegyd až po Mariazell. Na tomto úseku cyklostezky však na vás rovněž čekají nejkrásnější partie zdejší přírody. Cyklotrasa již vede mimo silnici, takže se už ocitáte v panenské horské krajině, která má nezaměnitelné kouzlo. Nejnáročnější a zároveň nejkrásnější úsek cyklotrasy je mezi obcemi St. Aegyd a Mariazell.

Malebná vesnička Kernhof

Kernhof
Kernhof

Mezi malou obcí St. Aegyd a Mariazell stojí ještě za návštěvu zcela netradiční velbloudí divadlo, které najdete ve vesničce Kernhof. V tomto netradičním divadle skutečně vystupují exotičtí velbloudi. Kromě velbloudího divadla zde ještě můžete navštívit zoologickou zahradu, kde chovají bílé tygry. V Kernhofu je také velký autokemp, takže zde klidně můžete přenocovat a na druhý den se vydat do Mariazell.

Poutní místo Mariazell

Po příjemném odpočinku v horském autokempu Kernhof vás už čeká závěrečný díl cesty, který vede přes náročné horské sedlo Gscheid. Tento úsek je opravdu nejnáročnější, neboť ostré stoupání měří čtyři kilometry, takže se musíte připravit na dlouhé stoupání do kopce. Pak vás čeká ještě dvacet kilometrů jízdy a jste již v Mariazell, což je velmi známé mariánské poutní místo s překrásnou bazilikou. V Mariazell můžete kromě baziliky navštívit místní pitoreskní obchůdky a kavárny. Za pozornost stojí především pekárna medových perníků Pirker, která je na Hlavním náměstí.

Ohodnoťte tento příspěvek