Tipy na výlety

Hefaiston na hradě Helfštýn

Hefaiston na hradě Helfštýn

 

Nádvoří hradu Helfštýn
Nádvoří hradu Helfštýn

O víkendu 25. – 26.8. proběhlo na hradě Helfštýn nedaleko Týna nad Bečvou mezinárodní setkání uměleckých kovářů HEFAISTON.

Hefaiston - monstrum
Hefaiston – monstrum

První festival se konal v srpnu 1982 s účastí pouhých 18 kovářů, ale za dlouhá léta existence si událost získala spoustu příznivců. I letos se na výtvory kovářských mistrů z celého světa přijelo podívat mnoho návštěvníků.

Dlužno přiznat, že festival budí pozornost právem. Množství vystavených exponátů je obdivuhodné a s každým ročníkem jich přibývá. Člověka napadne, kam ty tuny železa po skončení akce uloží. Koho by snad omrzelo se na vystavená díla jen dívat ten měl jedinečnou příležitost zjistit, jak se vlastně tvoří. Celý den znělo na hradě zvonění kladiv a výhně vypouštěly k nebi hustý dým. Však také u zábradlí, které drželo diváky v bezpečné vzdálenosti od žáru a jisker, bylo stále plno.

Nejen mistři kovářského řemesla zde prezentovali svá díla, ale také studenti uměleckých škol a škol zaměřených na metalurgii zde ukázali své práce. A v konkurenci profesionálů se rozhodně neztratili. Například dílo „Monstrum“, jakýsi kříženec Vetřelce a reklamy na třídění odpadů, budilo nemalý zájem.

Hefaiston - ryba
Hefaiston – ryba

I kdyby nebyla dějištěm Hefaistonu, stojí zřícenina hradu Helfštýna sama o sobě za návštěvu. Jedná se o největší z moravských hradů. Navíc pojem zřícenina už není úplně přesný. Snad právě díky Hefaistonu prošel hrad řadou oprav a v současnosti je na tom o poznání lépe než třeba hrad u Boskovic, který se Helfštýnu co do rozměrů přibližuje.

Hlavní palác je obrovská dvoupatrová budova, doslova bludiště sálů a sklepení. Horní patra se už dávno propadla a i střecha chybí, ale stavba přesto stále vypadá velkolepě. Chcete-li si hrad prohlédnout z ptačí perspektivy vystoupejte na Husitskou vež, která slouží jako vyhlídka. V průběhu Hefaistonu byl o rozhlednu takový zájem, že museli organizátoři z řad hnutí Brontosaurus přístup na věž omezit.

Husitská věž na Helfštýně
Husitská věž na Helfštýně

Kdyby Vám prohlídka Helfštýna nestačila můžete se přemístit nějakých 16 kilometrů do Hranic na Moravě, kde na Vás čeká neméně zajímavý triptich – Hranický zámek, Zbrašovské aragonitové jeskyně a Hranická propast. Ale o tom zas někdy přístě… Sběratele turistických známek bych chtěl upozornit, že každý ročník Hefaistonu má přidělenu svou vlastní známku, přitom pro loňský jubilejní třícátý ročník byla vyražena speciální známka navíc.

Ohodnoťte tento příspěvek