Vyrazit na výlet do přírody nebo do hor většinou evokuje krásné zážitky, nádhernou nedotčenou, nebo alespoň člověkem minimálně dotčenou přírodu, dobrodružství, a tak trochu nepohodlí a velmi skromné podmínky. Je jedno, jestli se chystáte vyjet si na celodenní výlet po Šumavě, na tři dny do Tater nebo na čtrnáct dní do rumunských hor. Vždycky se najde pár drobností, které vám pobyt dokážou zpříjemnit nehledě na jeho délku. A když ne zpříjemnit, tak vám alespoň dodají jistý pocit bezpečí a připravenosti na všechno.
Co všechno byste si měli sbalit na túru, to necháme na jiný článek, a podíváme se na několik drobností, které by vám po kapsách nebo v batohu neměly nikdy chybět.
1) Píšťalka – neocenitelná pomocnice ve všech nepříjemných situacích. Když se ztratíte na chvíli kamarádům, nebo když se ztratíte definitivně. Pískot se nese daleko a je slyšet mnohem lépe než sebehlasitější volání. Většina turistických a horolezeckých batohů má už píšťalku připnutou na popruhu, nebo je píšťalka vsazena do přezky prsního popruhu batohu. Pokud ji tam nemáte, malou plastovou dětskou píšťalku koupíte asi za pět korun.
2) Mapa – turistická mapa je skladná, malá, z papíru s nízkou gramáží a většinou je také velice levná. Když jdete na houby, tak ji nejspíš potřebovat nebudete, ale když vás v horách nebo kopcích zastihne bouřka, budete vděční za jakékoliv informace o tom, kudy domů nebo alespoň do hospody. V plastovém obalu vám mapa ani nepromokne. Když už nechcete brát mapu, mějte u sebe alespoň GPSku, nebo mobilní telefon s mapou.
3) Izolační folie/ Termofolie – v podstatě postříbřená folie, která odráží tělesné teplo, takže neprochladnete. Výborná věcička, váží asi 50 gramů, takže váhově ani nepoznáte, že ji máte. A až se v noci ztratíte a budete muset přespat venku nebo když vám přítelkyně zabaví spacák, budete za folii neskutečně rádi. Navíc je folie z dálky dobře vidět, prodává se buď ve stříbrné, nebo zlaté variantě a stojí pár korun.
4) Lékárnička – na jednodenní túru vám stačí malé pouzdro s obvazem, pár náplastmi a prášky na bolest. Na delší túry se pak hodí brašna o rozměrech cca papíru A6. Pohodlně se sem vejde pár obvazů, náplasti, obinadla, trojúhelníkový šátek, pinzeta, nůžky, zavírací špendlíky, zrcátko, prášky proti bolesti, průjmu a horečce. Vhodný je i pár latexových rukavic, jehla a kus vlasce. Tím lze v případě nouze vyspravit batoh, stan, a v případě nouze největší i některé typy zranění.
5) Nůž – malý kapesní nůž je neocenitelný pomocník. Rovnou zapomeňte na nože-klíčenky. Nejlepší je zainventovat a pořídit si nůž z opravdu dobré oceli, několika čepelemi a pokud možno i s dalšími nástroji. Hodí se na houby, přípravu jídla, i další činnosti, jen se o něj nezapomeňte adekvátně starat. Pěkné a kvalitní modely najdete například na této stránce s prodejem kapesních nožů.
6) Sirky nebo křesadlo – křesadlo je nesporně praktičtější, protože s ním rozděláte oheň, i když je mokré. Když už máte sirky, pořiďte si alespoň voděodolné, nebo je mějte v suchu. Oheň zásadně nerozdělávejte v chráněných oblastech, v oblastech kde je otevřený oheň zakázaný, v příliš stísněném prostoru nebo když je velké sucho. Použijte zdravý rozum a dodržujte zásady práce s otevřeným ohněm.
7) Svačina – zní to poněkud hloupě, ale je dobré si vzít alespoň cereální tyčinku nebo čokoládu, hodit ji na dno batohu a zapomenout na ní. V nouzi ji tam zase najdete.
8 ) Plastová lahev – je mnohem lehčí než její kovové a hliníkové kolegyně. Vyberte takovou, která vám bude dobře držet na batohu. Pěkný přehled najdete například na této stránce věnované prodeji plastových lahví. Po vypití ji nevyhazujte, ale doplňte si vodu z jiného zdroje.
9) Mobil – vždy plně nabitý, vždy s dostatečným kreditem, abyste mohli v klidu zavolat o pomoc, přítelkyni k narozeninám nebo babičce k svátku. Baterií neplýtvat, hry si zahrajte až po cestě domů.
10) Filtr na čištění vody – buďto ve formě desinfekčních tablet nebo UV filtr. Velice se hodí do odlehlejších krajů a na vícedenní výpravy, na kterých budete brát vodu z potoků nebo studny.
Samozřejmě je fajn se vybavit co nejlépe, pokud máte naplánovaný výlet přes noc, nebo i jen s přespáním, oceníte čelovku nebo alespoň malou baterku. Šikovný je i kompas nebo ručičkové hodinky (znám i experta, který si místo kompasu vzal hodinky digitální). Do hor je vhodné se do slunečného počasí vybavit i šátkem, slunečními brýlemi a opalovacím krémem. Pokud vyrážíte na vícedenní túru a nesete si vše v batohu, osvědčila se mi jedna horolezecká odsedka (v podstatě pruh pevné látky sešitý do kruhu) a karabina, kterými se k batohu dají zvenku připnout lahve s vodou, spacák nebo karimatka.
Pro jakékoliv případy – ztratíte se v lese, horách, poušti, vždycky je dobré mít s sebou alespoň jeden kus oblečení výrazné a kontrastní barvy. Obecně je asi nejlepší barvou červená. Tenkou a lehkou červenou pláštěnku nebo bundu snadno unesete a ona se vám jednou třeba odmění.
Ve výsledku vždy platí – balte se na výlety s rozmyslem. Pokud jdete jen kousek od civilizace, dost pravděpodobně s sebou z uvedených předmětů budete mít tak dva – tři, ale vždy někomu předem oznamte, kam jdete a kdy se zhruba vrátíte.
Studentka vysoké školy se zálibou v cestování, lezení po skalách, horách i kopcích, obzvlášť velkou náklonnost chová k Itálii a dobrému jídlu. Krom lezení šnorchluje, jezdí na kole, lyžích, fotí, baví ji biologie a zoologie a není jí cizí cestování autem, vlakem, lodí, pěšky …