Tipy na výlety

Hrad Hukvaldy

Hrad Hukvaldy

Hukvaldy – to není pouze rodné město Leoše Janáčka, ale hlavně i oblíbená zřícenina stejnojmenného hradu. Nachází se v okresu Frýdek-Místek v Moravskoslezském kraji. Hrad se rozkládá na dlouhém hřebenu hradního kopce a je jedním z největších moravských hradů.

hrad Hukvaldy

Historie hradu

Hrad byl dříve využíván jako důležitá obchodní stezka, která spojuje Olomouc s Krakovem přes Hranice na Moravě, Nový Jičín, Místek, Frýdek a Těšín. Byl takovým nepsaným politickým centrem hukvaldského panství. Byl budován dlouhých 500 let – od 13. do 18. století, ale kvůli jeho špatné přístupnosti byl v konečné fázi úplně opuštěn. Hrad začal chátrat, až z něj zůstala pouze ruina.

Hrad dnes

Majestátnost hradu je rozložena do 320 metrů délky a 800 metrů obvodu. Tvoří jej osm válcových bašt a tři hranolové věžovité brány. Nalézalo se zde také dvě stě střílen, tři vyhlídkové terasy a čtyři nádvoří. Nejstarším místem je hradní jádro, které je dochováno již od 13. století, kdy bylo postaveno sídlo zakladatelů hradu – východní palác, kde bývala také první hradní kaple.

vyhlídkový ochoz na hradě Hukvaldy
vyhlídkový ochoz na hradě Hukvaldy

Naopak nejnovější dochovanou částí je renesanční palác, který je tvořen renesančními okny a byl postaven v polovině 16. století. Z hradní kuchyně zůstala dochována kamenná cisterna, která shromažďuje dešťovou vodu, která byla v místní kuchyni používána před tím, než se vykopala studna, která měla hloubku až 150 metrů. Právě nedostatek vody byl největším problémem hradu.

hradní nádvoři
hradní nádvoři

Dnes jsou na hradě k vidění dva barokní bastiony, které byly vybudovány na místě tehdejšího renesančního opevnění. A právě ty slouží dnes jako vyhlídky. Z bývalé strážnice je dnes lapidárium s různě dochovanými prvky z hradu.

Kaple sv. Ondřeje

Kaple je jedna z nejzachovalejších objektů na hradě, jež byla vybudována v 17. století. Jako jediná je na hradě pravidelně udržována, jelikož byla v 19. století plně obnovena. Jsou zde k nahlédnutí také sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Františka Xaverského. Jsou zde často pořádány koncerty a různá vystoupení díky skvělé akustice, která se v hradě nachází.

pohled z hradu Hukvaldy
pohled z hradu Hukvaldy

Tolik krás na jednom místě, to se hned tak přece nevidí – nenechte si tuto pamětihodnost ujít a udělejte si příjemný výlet.

Ohodnoťte tento příspěvek