Tipy na výlety

Užijte si toto léto naplno, vyzkoušejte horolezectví

Užijte si toto léto naplno, vyzkoušejte horolezectví

Zájem o lezení rok od roku roste. A i když je lezectví celoročním sportem, v létě si ho přeci jen můžete vychutnat nejlépe. Je to i nejvhodnější doba, kdy s lezectvím venku začít. Pokud vás tento sport láká, tak neváhejte a zkuste to! Už dávno neplatí, že jde o sport nedostupný. Lézt mohou děti, mamky, senioři i lidé s nadváhou, nebo dokonce s hendikepem.

jak začít s lezením?
jak začít s lezením?

Nejjednodušším způsobem, jak s lezením venku začít, je přihlásit se na některý z veřejných lezeckých kurzů, který probíhá pod vedením kvalifikovaných instruktorů, od nichž se naučíte nejen správnou metodiku, jež zaručuje bezpečnost lezení, ale také se dozvíte aktuální informace a doporučení k horolezeckému vybavení.

Jaká je tedy základní výbava správného horolezce?

  • horolezecké lano, tedy spíše spousta lan :)
  • lezečky
  • sedací úvazek
  • jistící pomůcky
  • vhodné oblečení
  • karabiny
  • expresky
  • přilba
  • pytlík na magnézium
  • horolezecký batoh

Zpočátku si jistě vystačíte s půjčeným vybavením, pokud však této vášni propadnete, neobejdete se bez vlastní horolezecké výbavy. V žádném případě nepřeceňujte své síly. Abyste se vyhnuli zbytečným úrazům, nastudujte si vždy obtížnost dané cesty. Přečtěte si doporučení a ptejte se zkušenějších. K úrazu snadno přijdete i ve chvíli, kdy ještě nemáte dostatečnou sílu a částečně nebo úplně si přetrhnete své prstencové poutko. Může se vám také stát, že narazíte na starou zrezivělou skobu či na uvolněný kus skály. Alespoň zpočátku vám doporučujeme, obrátit se na nějaký horolezecký oddíl, který se věnuje i nováčkům a pořádá pro ně lezecké kurzy. V žádném případě nedoporučujeme, abyste s lezením začínali sami a bez asistence někoho zkušenějšího.

Kam vyrazit za první outdoorovou zkušeností?

V Česku se vám ponejvíce nabízí žula nebo pískovec, v zahraničí pak budete lézt s největší pravděpodobností na vápenci. Každý z nich má svá specifika. Musíme však říct, že pískovec rozhodně není vhodný pro začátečníky, a to i tehdy, když máte Český ráj za humny. Pro začátečníky je nejvhodnější žula. Ideální místa pro začátky najdete v Rovišti, na Vysočině pak Drátník a Čtyři palice, na jihu Čech se vám bude líbit v Domoradicích a na západě Čech můžete vyzkoušet Svatošské skály.

Své vybavení si pořiďte ideálně ve specializovaných prodejnách či e-shopech. Stejně tak dejte i na renomé daného výrobce či značky horolezeckého vybavení. Pokud je daná značka na trhu již řadu let, je to určité vodítko k tomu, že nešlápnete vedle.

Ohodnoťte tento příspěvek