Tipy na výlety

Hrady a zámky Středních Čech

Hrady a zámky Středních Čech

Vypravte se po stopách princezen, králů, dvorních dam a rozverných šašků a nechte na sebe dýchnout kouzlo života v zámku a podzámčí. Ve Středních Čechách k tomu máte mnoho příležitostí, jelikož oplývají spoustou krásných hradů a zámků, které můžete navštívit a užít si tak krásný výlet, něco nového se dozvědět a odpočinout si od starostí běžného dne.

zámek Konopiště nedaleko Benešova
zámek Konopiště nedaleko Benešova

Karlštejn

pohled z hradu Karlštejn
pohled z hradu Karlštejn

Kdo by neznal náš nejznámější hrad, který nechal postavit již v roce 1348 sám král a císař Karel IV. Hrad odjakživa sloužil jako taková „pokladnice“ korunovačních klenotů, královských pokladů či sbírek svatých relikvií.

Při jeho prohlídce se můžete pokochat pohledem na Císařský palác, Pokladnici a Klenotnici v Mariánské věži. Dále pak navštívíte Velkou věž s její známou Kaplí sv. Kříže, kde vás dokonale ohromí deskové obrazy vytvořené mistrem Theodorikem. Prohlédnout si můžeme dokonce i repliku svatováclavské koruny.

V sezóně Březen – Říjen je zde otevřeno od úterý do neděle, mimo sezónu jen o víkendech. Za jeho prohlídku zaplatíte 170,-, které za ty krásy, jež vás uvnitř čekají, jistě stojí.

Zámek Konopiště

Tenhle zámek nedaleko Prahy je znám tím, že jej obýval František Ferdinand d´Este. Byl postaven již ve 13. století a je zde k vidění spousta atraktivních sbírek zbraní či loveckých trofejí právě Františka Ferdinanda. Můžete dokonce nahlédnout i do jeho soukromého pokoje či se vydat po Lovecké trase, která spojuje tři prohlídkové okruhy a odtajňuje dokonce i schodiště, spojující pracovny Františka Ferdinanda a jeho manželky.

Pokud máte rádi muzea, i zde si přijdete na své. Je zde totiž možnost navštívit Muzeum svatého Jiří, kde budete obdivovat různorodé obrazy, dřevořezby či jiné umělecké artefakty nasbírány již od 15. století.

Okolo zámku jsou vystaveny nádherné barokní zahrady na celkové ploše až 1200 metrů2. Zahrada je doslova „poseta“ skleníky, ve kterých Hraběnka Žofie pěstovala rostliny, květiny a samozřejmě zeleninu a ovoce. V zahradě jsou dokonce vybudovány naučné stezky, po kterých se můžete vydat a kochat se jejími krásami.

Pražský hrad

Tenhle hrad je odjakživa znám jako sídlo panovníků a prezidentů naší republiky. Nejenže zde můžete obdivovat krásné prostory opravdu rozhlehlého hradu, ale také zahrady, které hrad obklopují.  Hrad má více než tisíciletou tradici a je právem zařazen na seznam památek UNESCO.

Je tvořen rozsáhlým souborem paláců a staveb, které jsou vystavěny v rozmanitých architektonických stylech. Nachází se v samotném centru našeho hlavního města, takže se k němu velice jednoduše dostanete tramvají, jež mají okolo Hradu hned několik zastávek.

Je zde pořádáno několik stálých expozic – doporučujeme navštívit jeho obrazárnu, Kapli sv. Víta, Prašnou věž, Rožmberský palác či Zlatou uličku, která od Hradu sestupuje.

Zámek Nelahozeves

zámek Nelahozeves
zámek Nelahozeves

Město Nelahozeves je spojeno s jeho slavným rodákem, Antonínem Dvořákem, každopádně, neméně slavný je i jeho zámek. Je vystavěn v renesančním stylu a najdeme v něm unikátní umělecká díla Lobkowiczkých sbírek. Po jeho návštěvě nezapomeňte zavítat do přilehlých zahrad, které jsou vystavěny v anglickém stylu. Pokud vám po prohlídce vyhládne, můžete si dát něco dobrého v zámecké restauraci.

Na zámku, který má téměř pětisetletou historii pravidelně probíhají pestré programy nejen pro dospělé, ale i pro celé rodiny s dětmi. Stejně pravidelně zde probíhají degustace lobkowiczkých vín a další řada společenských akcí. Kousek opodál se nachází rodný dům Antonína Dvořáka i oblíbená cyklostezka.

Tohle je samozřejmě jen malý výčet spousty krásných hradů a zámků, které nám Středočeský kraj dokáže nabídnout. A který si vyberete vy?

Ohodnoťte tento příspěvek