Nezařazené

Jak si vybrat to nejlepší místo pro stanování?

Jak si vybrat to nejlepší místo pro stanování?

Toužíte po dovolené, kde vám pravidla života nebude určovat hoteliér a pevný čas snídaně, oběda a večeře, kde si budete moci užít podle svého gusta tehdy kdy chcete a jak chcete? Potom je ideální vyrazit pod stan. Ovšem není to tak jednoduché. Kromě výběru vhodného stanu, se kterým vám buď pomůžou naše výběry, nebo jiné recenzní portály, je ve hře je správný výběr místa. Ne všude se také dá nocovat, všechno má svá pravidla a podmínky.

Na Národní parky zapomeňte

Vzít si stan a vyrazit do přírody. Existují ale místa, kde podle zákona stanovat nesmíte. Například v národních parcích, v lesích, rezervacích či chráněných krajinných oblastech. Pokud putujete přírodou se stanem a míníte v ní nocovat, toto byste měli brát vždy v úvahu. Chcete-li se podívat třeba do národního parku, nic vám v tom nebrání, ale na postavení stanu, nebo dokonce rozdělání ohně tu rozhodně zapomeňte.

Existují i bezplatná nocoviště

V lesích jsou někdy definována místa vyhrazené ke stanování, která bývají označena a je třeba se tím řídit. Tam vám nehrozí žádný postih. A světe div se, třeba i v chráněné krajinné oblasti nebo národním parku se dá pod stanem nocovat, taktéž ale v místech k tomu vyhrazených, tedy kempech. Třeba i Národní park Šumava má místa, tzv. bezplatná nouzová nocoviště, kde můžete ve stanu jednu noc přespat. Neměli byste toho ale zneužívat a měli byste si předem zjistit, kde to je.

I samy obce provádějí regulací

Velmi důležité je při kempování pod stanem dodržovat pravidla ochrany přírody, a ne všichni jsou toho bohužel schopni. Právě proto je nutné stanování regulovat, ačkoli zkušení táborníci, kteří jsou zvyklí po sobě uklízet a ráno po nich nenajdete ani stopy, to často nechápou. Táboření si pak mnohdy regulují samy obce. Někde ho povolují, jinde ne. Proto než někam vyrazíte, je rozhodně na místě se informovat, kde se tam dá bez omezení stanovat. Jestliže někam vyrazíte, postavíte stan a následně se dostanete do konfliktu, už může být pozdě „žehlit“ průšvih. Když ukážete vstřícnost a zájem a předem se informujete a vyhovíte podmínkám, budete jistě vítanými hosty. Naopak nikoli.

Zeptejte se vlastníka pozemku

Důležitou otázkou jsou vlastnická práva pozemku. Zkrátka nemůžete se ubytovat nikomu na pozemku bez jeho souhlasu. Jakkoli se vám zdá, že svým stanem žádná práva neporušujete, opak může být pravdou. Tedy zjistěte si, komu pozemek patří a zeptejte se ho, zda nemá problém s tím, že si na něm postavíte stan. Potom bude rozumná dohoda jistě možná. Zdají se vám pravidla trochu úzkoprsá? Nebojte se, i tak najdete dost lokalit, kde si můžete stanování užít. Stačí si zjistit pravidla, domluvit se s majiteli.

Závětrná louka poskytne útočiště

Ostatně i veřejně přístupné kempy nabízejí krásná místa k přespání a nemusí to tam být, jak se říká „hlava na hlavě“. Vybírejte pak místa, která nejsou v plném slunci, ale spíše polostínu – oceníte v případě, že teploměr stoupne nad třicítku, abyste se ve stanu neuvařili. Zároveň příliš blízko řeky také není ideální poloha, voda vás může vyplavit. Konečně ani větrné stanoviště na kopci není nejlepší volbou. Nejšikovnější je louka chráněná před přílišnými nápory větru, která ovšem nepředstavuje sluneční výheň. Ani místo pod vysokými stromy neskýtá to správné útočiště. Do stromu může uhodit blesk.