Rady a tipy

Jaký vybrat spacák?

Jaký vybrat spacák?

Jedno z největších dilemat, jaké číhá na potenciálního majitele nového spacího pytle je rozhodnout se, jestli dát v jeho náplni přednost syntetickému vláknu, popřípadě starému dobrému peří.

Každý tip zkrátka má svoje četné výhody i nevýhody, takže nezbývá, nežli se s nimi seznámit a pak se rozhodnout na základě svých potřeb, rozpočtu, teplot, … Zkrátka podle toho, co pro vás bude dominantní faktor.

Prachové peří

  • výhody

Hlavním důvodem, proč bývají věci z běžného peří tak oblíbené, je samozřejmě v tom, že bráno na nějakou hmotnost, prachové peří je prostě pokaždé teplejší, jak syntetické náplně.

Prachové peří také lépe drží svůj tvar a při správné údržbě je, dá se říci, nesmrtelné – nakonec, asi to znáte od svých rodičů a babiček/dědečků a „děděných peřin“.

Peří též odvádí vlhko od vašeho těla a vás tím jednak zahřívá, ale také zároveň snižuje svoji tepelnou izolaci (když je totiž peří mokré, moc neizoluje, není to prostě vlna).

  • nevýhody

Majiteli „péřáků“ nejvíce proklínaný faktor je zcela rozhodně ten, že peří ztrácí po čase svoje izolační schopnosti, když je neustále vystavené vlhku. Ba co více, ono se velmi pomalu suší a když již týden prší někde na horách, péřový spacák již moc hřát nebude.

Jak ví navíc každý majitel péřové bundy a poctivé české „duchny“, peří se náročně a pracně čistí, v žádném případě jej nehodíte do pračky, jinak může být po jeho nadýchanosti jednou provždy.

A nyní je bohužel aktuální i tématika alergií, protože roztoči a podobná mikro-havěť jsou právě v peří jako doma.

Moderní syntetické materiály

  • Výhody

Hlavním esem syntetických vycpávek je patrně to, že jsou podobné věci odolné proti vodě. Jinými slovy, i když si mokrý vlezete do spacáku, „syntetika“ bude stále hřát, protože po jejích vláknech voda steče a nenasákne jimi. Syntetika je tedy odolná na vodu.

Jelikož nejde o přírodní materiál a voda se v něm nijak extra nedrží, je jen a jen logické, že syntetický materiál schne vždy rychleji, jak peří. A to proč? Jelikož voda se zachytí v kapsách vzduchu mezi mikrovlákny a ne ve vláknu samotném.

Kdo počítá každou korunu, co se týče své výbavy, jistě pro něj bude rozhodující i ten fakt, že je to právě syntetika, kdo je levnější na jednotku váhy. A jelikož jde o umělý materiál, roztoči se v něm jako v ráji rozhodně cítit nebudou!

  • Nevýhody

Ani syntetické materiály naneštěstí nejsou odpovědí absolutně na vše. Tak předně, když jej srovnáte s péřovým modelem shodné váhy, bude to peří, kdo je a i bude teplejší z nich. 

Kdo je omezený určitým prostorem v batohu (někdo moc neřeší a dá klidně spacák ven) nebo zkrátka nechce vypadat někde jako turista, tak musí pamatovat na to, že syntetikou plněný spacák je těžší, rozměrnější a zabere tedy i více místa ve vašem oblíbeném zavazadle.

A bohužel, skutečně nesmírně špatnou vlastností syntetických vláken je i to, že se toto vlákno časem slehává a pak již hřeje méně a méně, až je nakonec k ničemu. Což nás mimochodem přivádí k tomu, že používat spacák ze studenější sezóny jako podložku v té teplejší není moc dobrý nápad – sleháváte si jej zbytečně tím více.

Takže, jak z toho ven?

Dilema, jak se rozhodnout, je nutné vyřešit s ohledem na to, jaký z faktorů se pro vás stane dominantním při rozhodování o konkrétním nákupu.

Asi tím nejsnadnějším řešením je jistě pořídit ultra-lehký méně teplý syntetický letní a do něj popřípadě teplou zimní péřovou vložku podle toho, jak moc se vystavujete či nevystavujete místům s vysokou deštivostí/sněhem.

Ohodnoťte tento příspěvek