Rady a tipy

Kde všude využijete termosku?

Kde všude využijete termosku?

Svou outdoorovou kamarádku jistě oceníte i jindy, než jen při výpravách do divočiny. Když si vyberete správně, můžete termosku na čaj či kávu klidně používat i při cestách autem nebo v práci.

Na trhu je dnes nepřeberné množství termosek a termohrnků a ne všechny jsou vhodné do stejných podmínek. Při výběru si proto dobře promyslete, kde všude by měla termoska sloužit.

termoska_2

Do práce a do města

Při cestách po městě nebo v práci se vám horký čaj nebo čerstvá káva z kávovaru hodí rovnou dvojnásob. Lahodný nápoj vás dokáže uklidnit nebo dodat energii pro zvládnutí náročných porad. Abyste si ho mohli dopřát, potřebujete mít kvalitní termosku či termohrnek, na který se můžete spolehnout. Nemusí mít sice takové parametry jako termoska do hor, ale nějakou tu tepelnou izolaci by mít měla.

Ve městě pravděpodobně sáhnete po termosce s menším objemem, protože bude skladnější a navíc budete mít jistě více možností pro její případné doplnění. Ideální volbou by mohl být termohrnek, který mívá zpravidla objem do 0,5 litru. Pozornost však věnujte jeho uzávěru, na trhu jsou termohrnky na kávu či čaj určené na stání na stole a jejich uzávěry netěsní tak dobře a mívají ucho pro uchopení.

Ideální jsou nerezové termohrnky, které svým tvarem připomínají klasické termosky, ale pít z nich lze po stisknutí knoflíku na víčku. Jejich výhodou je skladnost, vejdou se vám do batohu i kabelky. Víčko dobře těsní, a tak se nemusíte bát nepříjemností. Často bývají vybaveny protiskluzovým gripem, který vám pohodlně padne do ruky.

Na výlety do přírody

Když občas vyrazíte na kratší výlet, nejspíš vystačíte se termoskou, kterou používáte ve městě. Pokud se chystáte na delší pochod nebo vyrážíte často mimo civilizaci, potřebujete, aby vám nápoje vydržely teplé déle, sáhněte raději po vychytanějších modelech termosek a přibalte si i nějakou termosku na jídlo. Vybírejte termosky s větším objemem, tady už vám termohrnek moc nepomůže. Vyhněte se termoskám s plastovým tělem, ty většinou mívají horší izolační vlastnosti než jejich nerezové kolegyně.

termoska_1

Kvalitní nerezové termosky váží okolo půl kilogramu a jejich objem se pohybuje kolem 1 litru. Jejich výdrž je delší než u lehčích plastových termosek. Což ve městě nebo při krátkém výletě nemusí být na závadu, ale při delším pochodu vás studený čaj opravdu nepotěší. V ideálním případě by měla termoska udržet nápoj teplý cca 12 hodin a studený až 24 hodin.

Proč termoska hřeje nebo chladí?

Izolační vlastnosti termosek nejsou závislé jen na vnějším materiálu, roli tu hrají i další věci. Nicméně má termoska své vlastnosti díky jednoduchému principu. Tvoří ji dvě lahve s lesklými stěnami, mezi kterými je vysán vzduch, díky tomu je zde vakuum, které zabraňuje tepelnému přenosu. Teplo se tedy od lesklých stěn odráží zpět. Kvalitní uzávěr navíc zabraňuje odvodu tepla prouděním.

termoska_4

Z toho, jak termoska funguje, tedy vyplývají i požadavky na to, co musí bezpodmínečně dobrá termoska mít. Kvalitní uzávěr a dobře odizolované nádoby, jedině tak udrží váš nápoj případně jídlo dlouho teplý. Povrch však nesmí pálit a nesmí klouzat, termoska se musí pohodlně držet i v rukavicích. Příjemný je i kalíšek navíc, abyste se nemuseli s parťákem dělit o jeden.

1/5 - (1 vote)