Rady a tipy

Přicházíte na chuť rybaření? Poradíme vám, kde vám zaručeně zaberou

Přicházíte na chuť rybaření? Poradíme vám, kde vám zaručeně zaberou

Můj strejda byl nadšeným rybářem. Pamatuji si, jak z naší víkendové chalupy odjížděl krátce po rozednění a mnohdy se vracel až po setmění. Celé dny dokázal mlčky prosedět u vody, jakoby mu snad ani nešlo o to, jestli ta či ona návnada na rybku zabere, a ona se konečně chytí.

pruty
Rybaření patří mezi vyhledávané koníčky mnoha současníků, a to mnohdy z řad špičkových manažerů a podnikatelů. I muži zkrátka někdy potřebují vypnout, zregenerovat a do práce se vrátit s čistou hlavou. Zatímco dámy jezdí na wellness pobyty, chlapy zkrátka vyrážejí na ryby. I když v poslední době přibývá i žen rybářek.

Ideální revír?

Každý rybář vám potvrdí, že ideální revír bohužel neexistuje. Zatímco pro jednoho rybáře je lákavá pouhá představa rozlehlého rybníka a ticha v lůně přírody, pro jiného je klíčový jen konečný úlovek v podobě pokud možno co největší ryby. Můj strýček evidentně patřil do první kategorie.

Soukromý, nebo svazový rybník?

My se ale budeme věnovat rybářům, jenž přeci jen chtějí něco ulovit. O to se mohou pokoušet buď v soukromém či svazovém rybníku. Rozdíl mezi nimi prozrazují jejich názvy. Soukromý rybník většinou bývá ve vlastnictví osoby, osob či organizace. Rybníky svazové pak patří buď státu a většinou je obhospodařovává rybářský svaz.

Soukromé rybníky pro začátečníky

Větší šanci na ulovení ryby máte v rybnících soukromých, které většinou bývají lépe zarybněné. Často u nich najdete i stánky s občerstvením, u nichž si mnohdy můžete zapůjčit rybářskou výstroj, což ocení především začátečníci.

Svazový rybník pro pokročilé

A po získání alespoň elementárních zkušeností to můžete zkusit na rybníku svazovém. Těch je ve srovnání se soukromými mnohem více a rybaření na nich vás přijde mnohem levněji. Musíte ale samozřejmě být vybaveni rybářským náčiním. K tomu si budete muset opatřit rybářský lístek, povolenku a zaplatit členský poplatek.

revir

Rybaření v Praze

Buďme ale konkrétní. Na ryby můžete vyrazit třeba přímo do centra Prahy, samozřejmě za určitých podmínek. Z lodičky, kterou si můžete pronajmout, můžete rybařit v úseku od jezu v pražské Troji až k Jiráskovu mostu. Uloveného kapříka nad 70 cm ale musíte vrátit zpět do vody. Za skutečnými úlovky proto doporučujeme hlavní město opustit a vydat se třeba na Moravu, nebo do Chlumce nad Cidlinou.

Ostrov u Macochy a Revír Štít

Jedním z nejvíce naplněných soukromých rybníků na Moravě je například Ostrov u Macochy na Blanensku s travnatými břehy, vzrostlým lesem na jedné straně a hloubkou vody do dvou do tří metrů. Rybářský ráj v pravém slova smyslu se spoustu kaprů, štik, amurů, línů, okounů a sumců na vás čeká i v dvaašedesátihektarovém Revíru Štít u Chlumce nad Cidlinou, ale i v rybníku Ráj v Holíně u Jičína či v rybníku Kamperk v okresu Benešov.

Revír Jestřebice

Šestihektarovou přehradu s travnatými břehy najdete i na jižní Moravě v Revíru Jestřabice. V tamních vodách dosahující až hloubky 7 metrů si plují kapři, pstruzi, štiky, ale i amuři a jeseteři. K dispozici tu vám je i rybářská klubovna, ve které si můžete spolu s občerstvením zakoupit i základní rybářské vybavení.

Kam na pstruhy?

Rádi byste na pstruhy? Pak se vydejte na Trutnovsko ve východních Čechách. Vaší cílovou stanicí bude průmyslová nádrž Jívka. Pstruhy tu budete moci lovit téměř bez omezení, vyhnout se ale budete muset přítoku a pramenné části nádrže, které jsou chovné a lov je v nich zakázán.

Ohodnoťte tento příspěvek