Rady a tipy

KPZ nejen jako skautská záležitost – co má obsahovat?

KPZ nejen jako skautská záležitost – co má obsahovat?
Jak může vypadat obsah KPZ
Jak může vypadat obsah KPZ

Zkratka KPZ se vykládá různými významy. Hlavní význam je samozřejmě Krabička Poslední Záchrany. Vtipálkové následně vymysleli výklady jako Kapsa Plná Zelí, Krosna Plná zbytečností i Kruci Písek Zatraceně, Kurňa zase pondělí či Konečně zas pátek…

vzhled krabičky na KPZ

Krabička poslední záchrany by měla být krabičkou, kterou má člověk běžně (minimálně běžně na výletech a cestách) u sebe. Tato věc slouží jako část skautského vybavení, ocení ji však naprosto každý. Jak by tedy měla vypadat?

Jak by měla vypadat a jak by se měla využívat, vštěpil do hlav českého národa Jaroslav Foglar (zvaný též Jestřáb) ve svých knihách. Je však známo, že již dříve spousta lidí pohybujících se v lese či na cestách s sebou nosila jakousi krabičku s drobnými předměty na záchranu.

Krabička by měla být velká na všechny náležitosti a zároveň by měla být skladná a pevná, měla by se vejít do boční kapsy batohu či do kapsy na bundě. Měla by být pevná proti promáčknutí a zároveň voděodolná, ideální materiál je plast či kov. Kvalitními krabičkami jsou krabičky od krémů, tabáků, bonbonů, léků, čajů apod.

Ve víčku KPZ by měl být pro každý případ (ztráta, úraz…) lísteček s osobními údaji – jméno, adresa, rodné číslo, telefonní čísla na rodinné příslušníky, krevní skupina apod. a samozřejmě tísňové linky.

Hlavní na KPZ je samozřejmě její obsah, který by měl jejímu majiteli pomoci při běžných nepříjemných situacích.  Jinak vypadá krabička předškoláka, který poprvé jede na tábor a jinak vypadá ve výbavě letitého dobrodruha, který vyráží na další dlouhou pouť. Chystáme pro vás také srovnání KPZ z českých e-shopů, najdete je v sekci recenzívýběrů nejlepších.

Recenze Kpztky KPZ Yate

Pokud nemáme doma hromadu harampádí jako my, takže by se vám kpztka nevytvářela tak dobře svépomocí, lze zvolit i komerční již hotové produkty.

KPZ Yate lze pořídít v  českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

KPZ yate patří k nejoblibenějším a obsahuje:
Zápalky
Zavírací špendlík
Obvaz
Gumičky tři kusy
Náplasti 10 kusů
Dva knoflíky
Nůž
píšťalku
Tužku
Papír
Tuhý líh 2x
Provázek jeden metr
Stahovací pásky
Jehlu a nit

Vše je zabalené v plastové krabičce a zbývá v ní malinko místa pro doplnění. Za nás chybí například škrkátko.

KPZ by měla obsahovat tyto základní věci:

Malé šití: odmotanou černou+bílou nit (skauti nosívají i nit v barvě kroje, tj. béžovou),
2 jehly, několik klasických špendlíků, 3 různě velké spínací špendlíky (tzv. sichrhajcky – např. na sepnutí zipu na batohu), 3 malé (košilové) a 2 velké (kalhotové)knoflíky (popř. náhladní knoflík ke skaut. kroji)

obsah KPZ
obsah KPZ

Potřeby pro zapalování ohně: zápalky + škrtátko, březovou kůru, tuhý líh (tzv, PePo, zabalené v alobalu), svíčku, popř. křesadlo

Psací potřeby: špalíček tužky, guma, 2 A4 papíry

Zdravotnické nezbytnosti (vše v igelitovém sáčku, tj. dvojnásobně zajištěné proti navlhnutí a pro zachování sterility): obvaz a několik náplastí

Další drobnosti: 2 poštovní známky, cca 50,-Kč v drobných, slabý drátek (např. pro opravení utrhnutého popruhu na batohu), provázek (nejen na navazování známostí, supluje např. roztrhnutou tkaničku u bot), klasické gumičky, hřebíčky či rýsováčky, žiletka, křída

Pozn.: Historická záležitost: Dříve do KPZ patřila také telefonní karta do budky, nyní se tomuto faktu můžeme leda tak pousmát. Na telefonní karty již oc budek nenajdeme, i ta na drobné mince se ve městech či na vesnicích hledá obtížně.  :)

jak může krabička na KPZ vypadat
jak může krabička na KPZ vypadat

KPZ by měla především splňovat nároky jejího majitele. Je pouze na něm, jak velkou a jak detailně zařízenou krabičku si pořídí.

Běžnými doplňky KPZ se tedy stávají dámské hygienické pomůcky (vhodné opět jako sterilní a savé krytí ran a igelit z nich např. jako krytí po otevřeném či polootevřeném pneumotoraxu), kondom (nejen jako sexuální ochrana, ale lze do něj nabrat až litr vody, navíc lze jej použít i jako sterilní krytí na ránu (je-li kondom neutrální), léky dle potřeb (obyčejně proti bolestem, proti průjmu, vitamíny, antikoncepce), náhradní igelitové sáčky a igelitová taška, odmotaný toaletní papír, náhradní baterky a malá žárovka, lupa, zapalovač, drátová pila, rybářské háčky a vlasec, tkaničky do bot apod.

A co vy, vlastníte KPZ a jaké v ní máte vychytávky navíc pro svou potřebu? Napište nám do komentářů pod článkem.

3.8/5 - (17 votes)