Tipy na výlety

Skalní hrad Sloup

Skalní hrad Sloup
Kaple na hradě Sloup
Kaple na hradě Sloup

Zhruba 10 kilometrů severovýchodně od České Lípy a asi 4 kilometry jihovýchodně od Nového Boru se rozprostírá Sloup v Čechách- krásná obec se zhruba 700 obyvateli, která již po dlouhá léta patří k oblíbenému turistickému cíli. Vesnička se chlubí nejen hezkou písečnou pláží okolo Radvaneckého rybníka vhodným k vodním radovánkám, ale zejména skalním hradem, nově vystavěnou rozhlednou a skalním divadlem.

Skalní hrad Sloup v Čechách
Skalní hrad Sloup v Čechách

Skalní hrad Sloup byl vystaven na 30 metrů vysoké pískovcové skále ve 13. století rodem Ronovců, krátce poté se ho ujala příbuzenská větev pánů Berků z Dubé. Během třicetileté války byl hrad zničen a již nikdy neobnoven. V druhé polovině 17. století byl zbytek hradu věnován poustevníkům, kteří zde z pozůstatků hradu vystavěli poustevnu s kaplí. Ta je až do současnosti dominantou obce. Z původního hradu je zachován pouze přístup na skálu Rytířskými schody, několik skalních světniček a hladomorna. Z pozdější poustevnické éry jsou zde k vidění poustevnické cely, křížová chodba a podzemní kaple. Hrad je známý sochou poustevníka, který dalekohledem pozoruje okolí. Děti jistě najdou zalíbení ve čtveřici barevných sklíček, které při pohledu skrz simulují Sloup v Čechách ve všech ročních obdobích.

Během léta se v kapli konají koncerty mladých umělců, které si za dobrovolný příspěvek můžete poslechnout a vychutnat si úžasnou akustiku a výjimečnou atmosféru. Chcete- li skvělý zážitek ještě více umocnit, zavítejte na jeden z nabízených koncertů po setmění.

Kamenné schodiště
Kamenné schodiště

Hrad mimo již zmiňovaného nabízí taktéž krásný výhled na obec a zejména na nově postavenou rozhlednu, která se tyčí jen na pár metrů vzdálené skále naproti. Za nedlouho ji bude doplňovat restaurace a možná i hotel. Doposud je ale zpřístupněná pouze rozhledna, kterou rozhodně stojí za to navštívit. Je z ní výhled na celý Sloup i daleko za něj. Avšak trpíte- li závratěmi a bojíte- li se výšek, počkejte raději dole. Schody jsou z děrovaných plechů, je proto vidět dolů, rozhledna se houpe a to i za bezvětří a stěny nejsou zakryté celé, pouze „laťkami“, díky čemuž působí velmi nestabilně.

Budete- li se držet značení, určitě po cestě k věži neminete skalní divadlo. Zastavte se zde, poseďte a třeba si i prolezte průchozí skály, jimiž je divadlo tvořeno. Zejména pro děti je to velký zážitek. A najdete- li čas večer, zavítejte na jedno z mnohých představení. Hrají se pohádky, ale i hry pro dospělé. Program nejen skalního divadla, ale jistě i rozpis koncertů na hradě najdete na stránkách obce Sloup v Čechách.

S parkováním není problém, přímo pod hradem se nachází hlídané parkoviště. Rovněž je Sloup v Čechách snadno přístupný autobusy z České Lípy, či Nového Bory. Zároveň obec leží na trase cyklistických a turistických cest, čímž se tato krásná vesnice stává velmi atraktivním cílem výletníků.

Ohodnoťte tento příspěvek