Tipy na výlety

Tipy na výlet s invalidním vozíkem

Tipy na výlet s invalidním vozíkem

20915441_848088318698354_2438565768745946667_n

Jakmile dostane sluníčko sílu a večery se prodlužují, táhne nás to ven. Cestování k létu prostě patří. Ať už vás to táhne do české přírody, do centra města nebo do dalekých krajin, věřte, že cestovat můžete i s invalidním vozíkem. Otevírá se vám široká škála možností, tak kam se vydáte?

Autem, vlakem, letadlem nebo autobusem

Cestování autem patří mezi nejpohodlnější možnosti. Ale i cesta vlakem má své kouzlo. České dráhy mají ve vyhledávači spojení možnost vyhledávání spojů pouze s plošinou a bezbariérovým přístupem. Stejně jako u cestování autobusem je potřeba dopravci nahlásit svou cestu na invalidním vozíku dostatečně dlouho dopředu. Zpravidla to jsou 2 dny. Cestu speciálně upraveným autobusem pro několik vozíčkářů už nabízí i některé cestovní kanceláře.

Na dlouhé trasy je letadlo tím nejrychlejším způsobem dopravy. Počítejte ale s tím, že svůj invalidní vozík budete muset vyměnit za ten letištní. Ten váš bude zdarma naložen do zavazadlového prostoru. Při nákupu letenek stačí zadat rozměry a váhu vozíku a odeslat požadavek na doprovod pro letištní personál. V případě, že cestujete s elektrickým invalidním vozíkem, důkladně si přečtěte podmínky přepravy. Některé aerolinky vozíky s baterií nepřepravují.

Ubytování bez bariér

Snad všechny vyhledávače ubytování mohou vyfiltrovat bezbariérové ubytování. A neznamená to, že tyto pokoje jsou o poznání dražší. Ceny jsou přívětivé i pro batůžkáře. Stejně tak si můžete vybrat z luxusního ubytování v pětihvězdičkovém hotelu. Chcete bydlet v centru Říma, kousek od pláže na ostrově Bali nebo obklopeni slovenskou přírodou?

Občas se stane malér, třeba když si objednáte bezbariérový klimatizovaný pokoj, ale ten se nachází v prvním patře hotelu bez výtahu. Určitě to není zlý úmysl majitelů. Ale rychlý telefonát s pár přesnými otázkami vás ujistí o správném výběru.

35551-leto-bez-barier-kam-na-vylet-na-voziku

Tipy na výlet

Krkonoše bez bariér, to je název projektu Krkonošského národního parku, který informuje o možnostech výletů pro vozíčkáře. Popsaných je několik tras, nás ale nejvíce láká trasa k Vrbatově boudě. Například Hotel Windsor ve Špindlerově Mlýně nabízí bezbariérový pokoj, ve kterém budeme mít veškeré pohodlí.

Kutná Hora zase nabízí kulturní obohacení. Dopravu z vlakového nádraží může zajistit vůz upravený pro přepravu vozíčkářů. A v centru na vás bude čekat historická podívaná. Chrám sv. Barbory i Jezuitská kolej si také zaslouží vaši pozornost. A pokud budete chtít atmosféru města nasávat delší dobu, v bezbariérovém penzionu Barbora určitě načerpáte další síly.

A kam se příště vydáte na výlet na invalidním vozíku? Možností je spousta, nechte se okouzlit další nepoznanou krajinou.

3.5/5 - (2 votes)