Tipy na výlety

Rozhledna Čížovka

Rozhledna Čížovka

Rozhledna Čížovka je nově vystavěnou rozhlednou, kterou najdete v okrese Mladá Boleslav, nedaleko Kněžmosta. Veřejnosti je zpřístupněna teprve rok a nabízí úžasné pohledy do okolí.

Rozhledna Čížovka
Rozhledna Čížovka

Její zpřístupnění veřejnosti nebylo vůbec jednoduché, protože i když byla vystavěna za krajské peníze, postavili ji na soukromém pozemku. Trvalo dlouhé 4 roky, než se podařilo vyřešit problémy týkající se pozemků a zajímavě řešenou rozhledna se mohla v roce 2017 konečně otevřít.

O rozhledně Čížovce

Takřka 40 metrů vysoká rozhledna Čížovka má zajímavý tvar štíhlého jehlanu se čtvercovou základnou o šířce 8,6 metrů.  Rozhledna má sice kovovou konstrukci a zděnou základnu, jinak je však obložena dřevem. Na vrchol vede celkem 154 schodů. Výhled do okolí tu poskytuje celkem pět vyhlídkových plošin. Nejvýše jsou umístěny dvě prosklené vyhlídkové lávky. Nejvyšší vyhlídková plošina se nachází ve výšce 27,7 metrů. Na vrcholu se nachází i zvon, na který je možno po vystoupání zazvonit. Ve spodní části se pak nachází místnost pro provozovatele. Rozhledna je vystavěna podle projektu firmy Atelier Tsunami, s. r. o. Do budoucna by tu mělo být také turistické centrum, restaurace a rybníky. Nyní rozhledna již disponuje toaletami, posezením a prodejnou suvenýrů s občerstvením. V prodejně si můžete rovněž zakoupit i turistickou vizitku číslo 4172. Na parkovišti u rozhledny naleznete i stojany pro odstavení a parkování kol.

Skleněná podlaha na vyhlídkové plošině
Skleněná podlaha na vyhlídkové plošině

Kde ji najdete?

Rozhlednu najdete na mírném návrší zhruba 200 metrů osady Čížovka (s 15 obyvateli) u Kněžmostu při silnici Čížovka-Malobratřice. Jde o místo vzdálené asi 10 kilometrů od Mnichova Hradiště a zhruba 20 kilometrů severovýchodně od Mladé Boleslavi. Nachází se tedy stále v Českém ráji. Místo v minulosti sloužilo k pálení čarodějnic a je známé i jako Skřivánek nebo Výsluní. Na vrchol se dostanete jak z Malobratřic, tak i z Kněžmostu. Okolo rozhledny vede i známá cyklistická stezka číslo 815. Nejbližší zastávku autobusu najdete asi jen 300 metrů od rozhledny směrem na Kamenici.

Co z rozhledny uvidíte?

Po vystoupání na rozhlednu se můžete pokochat výhledem na Mužský, Bezděz, Ralsko, Český ráj, Kozákov, Trosky, Humprecht, Jičín, Mladou Boleslav. A samozřejmě i Drhlenské rybníky., které se rozprostírají všude okolo. Kromě toho však odtud můžete vidět i České středohoří, Ještěd, Jizerské hory a Krkonoše.

pohled z rozhledny Čížovka
pohled z rozhledny Čížovka

Otevírací doba

Aktualizováno v listopadu 2023

LISTOPAD – BŘEZEN
ZAVŘENO
DUBEN – 14.ČERVNA
SOBOTA, NEDĚLE
9:00-17:00

V ZÁVISLOSTI NA VLIVU POČASÍ

(PROSÍME O RESPEKTOVÁNÍ DENNÍ ZMĚNU POČASÍ)

14.ČERVEN – 15. ZÁŘÍ
PONDĚLÍ AŽ NEDĚLE

9:00-17:00

V ZÁVISLOSTI NA VLIVU POČASÍ

(PROSÍME O RESPEKTOVÁNÍ DENNÍ ZMĚNU POČASÍ)

15. ZÁŘÍ – ŘÍJEN
SOBOTA, NEDĚLE
9:00-17:00

V ZÁVISLOSTI NA VLIVU POČASÍ

Vstupné

Za výstup na rozhlednu dospělí zaplatí 30 korun a děti 15 korun.

5/5 - (1 vote)