Rady a tipy

Nano technologie a její použití u stanů

Nano technologie a její použití u stanů

impregnace stanu

V minulém roce jsem řešil situaci, kdy se mi po zhruba šesti letech odlepily vlivem tepla podlepené švy u tropika i podlážky stanu. I při menší přeháňce tak do stanu drobně zatékalo. Řešení se nabízely defakto tři.

  • 1) Vybrat si a koupit zcela nový stan (cca 4000 Kč a více)
  • 2) Odlepené švy nechat znovu podlepit (dle informace od výrobce 2800 Kč)
  • 3) Použití speciální impregnace (300 – 700 Kč dle typu impregnace)

První dvě možnosti jsem vzhledem k finančním možnostem zavrhl, a začal tedy podrobněji studovat nabídku impregnací na českém trhu. Nejčastěji jsem narážel na spreje či obnovovací nátěry na bázi silikonu a teflonu. Tento typ impregnace měl však značnou nevýhodu v tom, že stan potom méně „dýchá“ a při nižších teplotách tak dochází k zapařování a kondenzaci vody na vnitřní straně tropika.

Na zahraničním fóru jsem nakonec narazil na několik zmínek o takzvaných „nano impregnacích“ které by měly fungovat lépe než výše zmíněný silikon či teflon. Na Český trh tuto impregnaci dováží firma Nano Concept, u které jsem impregnaci s rozprašovačem objednal za necelých 600 Kč.

Nano technologie využívá efekt lotosového květu, kdy se po aplikaci na stanu vytvoří tenký film, který propustí pouze vzduch, ale molekuly vody nikoliv. Tudíž při dešti všechna voda rovnou stéká po tropiku a není šance, aby prosákla. Jak to funguje v praxi, je dobře patrné na videu níže.

Díky jedinečnému efektu lotosového květu také není šance, že by se na stanu „uchytily“ jakékoliv mikroorganismy či dokonce plísně. Velmi snadné je také čištění, kdy vám postačí jen voda a hadřík či houbička. Pokud se přeci jen na stanu nějaké nečistoty zachytí, tak vždy zůstanou na neviditelném filmu a nikdy se nedostanou až k látce stanu.

Další velkou výhodou je i doba po aplikaci, po kterou si impregnace zachovává své vlastnosti. Ve srovnání s klasickou impregnací (silikon/teflon) je její životnost 2x-3x delší. Takže i lehce vyšší prodejní cena se „vrátí“ hned při druhém použití.

V outdooru najde nano technologie využití nejen při impregnaci stanů, ale je možné ji využít například i při obnově nepromokavých vlastností svrchního oblečení či obuvi. Princip zůstává stále stejný a je tedy jen na vás jestli impregnaci použijete i na něco dalšího :) Výrobce uvádí, že výrobky ošetřené tímto přípravkem je možné vyprat až pětkrát, aniž by impregnace přestala působit.

Stan používám v podstatě celý rok a za deset měsíců jsem jej impregnoval prozatím jen dvakrát. Pokud stanujete jen občas a v dobrém počasí, tak dle zkušeností ostatních by impregnace měla plnit funkci i více jak rok.

Ohodnoťte tento příspěvek