Tipy na výlety

Novohradské hory – okolí Žofína

Novohradské hory – okolí Žofína
Žofínský prales v zimě
Žofínský prales v zimě
Pivonický vrch
Pivonický vrch

Ve své první kapitole o Novohradských horách jsem vám blíže představil tři patrně nejznámější vrcholy těchto hor – Vysokou, Kraví horu a Kuní horu. Nyní bych vás rád zavedl již více do centra Novohradek, konkrétně do okolí vesničky Žofín, nacházející se v blízkosti známého Žofínského pralesa.Tento prales je společně s pralesem Hojná Voda, nacházejícím se pod horou Vysoká, nejstarším chráněným územím v celé Evropě. Oba tyto pralesy byly za chráněná území vyhlášeny již roku 1838.

 

 

Zlatá Ktiš
Zlatá Ktiš

Putování okolím Žofína bychom mohli začít u Mlýnského rybníka, nacházejícího se poblíž Starých Hutí v blízkosti Vysoké a po jeho zhlédnutí bychom se pozvolna vydali napříč Jelením hřbetem k vodní nádrži Zlatá Ktiš. Na tomto úseku, pokud ho již dobře neznáme z minula, je zapotřebí s sebou mít mapu Novohradských hor a umět se v ní dobře vyznat, protože přes Jelení hřbet dosud nevedou žádné značené turistické trasy. Pokud vše dobře dopadne, z vrcholu Jeleního hřbetu pozvolným klesáním sejdeme k již zmiňované Zlaté Ktiši. Je to velmi pěkný a romantický rybník a rozhodně stojí za to si jej více prohlédnout. Na jeho hrázi se nachází turistický přístřešek, takže si zde můžeme i pěkně odpočinout.

Huťský rybník
Huťský rybník

Poté se po asfaltce, vedoucí podél říčky Černá, pozvolna vydáme k Žofínu. Kdo by chtěl vidět i Žofínský prales, musí se spokojit pouze s pohledem zvenčí, neboť je nepřístupný a ze všech stran ohrazen mohutným dřevěným plotem. Výraznou a romantickou krajinnou dominantou okolí samotné vesničky Žofín je 933 metrů vysoký Pivonický vrch. Na jeho vrcholu jsou poměrně mohutné skály, které kdysi skýtaly pěkné výhledy, dnes jsou však bohužel v obklopení vysokých stromů. Proto je lépe si tento vrchol prohlédnout pouze zpovzdálí, tím spíš, že ani na Pivonický vrch dosud nevede žádná značená
turistická trasa.

Jelení hřbet
Jelení hřbet

V Žofíně je též možnost občerstvení i ubytování v Lesovně Žofín, velmi pěknému stavení v lesáckém stylu. Kdo má ještě čas a chuť, může se z Žofína vydat zhruba tři kilometry dál proti proudu Huťského potoka k Huťskému rybníku, jedné z nejhezčích vodních nádrží v Novohradských horách. Celou tuto trasu je možné zvládnout za den, pokud však má někdo v plánu vrátit se pak zpátky ke Starým Hutím či Hojné nebo Dobré Vodě a není příliš zvyklý na delší štreky, musí počítat i se dvěma dny.

Ohodnoťte tento příspěvek