Tipy na výlety

Propast Garnitzenklamm v Korutanech

Propast Garnitzenklamm v Korutanech
Propast Garnitzenklamm v Korutanech
Propast Garnitzenklamm v Korutanech

Pokud se chystáte v létě do rakouských Korutan, konkrétně do oblasti Nassfeld-Hermagor, tak byste měli kromě průzračných jezer a překrásných cyklostezek také navštívit propast Garnitzenklamm. Pokud se nechystáte, tak se můžete nechat inspirovat :)

Kořeny držící skály pohromadě
Kořeny držící skály pohromadě

Garnitzenklamm vděčí za svůj vznik složitým geologickým procesům. Propast je na začátku vysoká 630 m a na konci 1 125 m, dlouhá cca 5 km, s převýšením 500 m. Alpská stezka nás vede skrz propast úzkými soutěskami, přes mosty a podél krásných vodopádů. Projít stezkou je mnohdy obtížné, vede často přímo po kluzké skále. Avšak poskytuje úchvatný zážitek- pohled na 450 miliónů letou historii krajiny, která je stále formována silou vodního živlu. V roce 2003 byly turistické mostky a chodníčky poškozeny povodní a propast byla veřejnosti po nákladných úpravách otevřena znovu od 19. 5. 2006. Trosky mostků jsou dodnes v propasti.

 

Cesta místy vede doslova po vodě
Cesta místy vede doslova po vodě

Trasa se skládá ze čtyř částí, jejichž obtížnost postupně stoupá, takže podle fyzické zdatnosti to můžete vzdát po určitém úseku a se vydat stejnou cestou zpět, nebo na konci 3. části odbočit na lesní cestu, která vede podél propasti a poskytuje nádherné výhledy na dno kaňonu i na obce a jezero v údolí.

 

 

 

 

Kaplička Sv. Urbana na panoramatické cestě zpět
Kaplička Sv. Urbana na panoramatické cestě zpět

Na cestu potřebujete dobrou obuv, cca 2 euro na vstup a dobrou fyzičku. Neměli byste trpět závratěmi, protože ve 3. a 4. části jsou mosty a náročné přechody přes propast. Pokud vyrazíte hned ráno cca v 8:30hodin a nebudete se příliš loudat, máte docela velkou šanci, že budete v propasti a na fotkách sami a stihnete ve zbytku dne ještě malý výlet. Při špatném počasí je vstup zakázán, stezka může být nebezpečně kluzká a říčka rozvodněná. U vstupu obdržíte plánek, který se vám určitě bude cestou hodit.

.

 

 

Jeden z mnhoha mostů na trase
Jeden z mnhoha mostů na trase

Cestou uvidíte překrásné vodopády, propasti a průzračný horský potok, ale i obří balvany a úlomky prastarých hornin několika barev, druhů i původů. Trasu provází naučné tabule, které obsahují zajímavé informace například o původu, stáří hornin a geologických procesech. Jestli jste milovníky čisté přírody, určitě si také přijdete na své, protože v oblasti se nachází vzácné druhy rostlin i zvířat.

 

Ohodnoťte tento příspěvek