Rady a tipy

Označení nosiče kol v Rakousku 2024: Kdy ho musíte označit?

Označení nosiče kol v Rakousku 2024: Kdy ho musíte označit?

Dovolená v Rakousku je první volba pro mnoho Čechů. V letních měsících tam jistě vyrazíte i se svými koly, protože tam najdete cyklostezky s těmi nejkrásnějšími výhledy. Musíte jen myslet na označení nosiče kol v Rakousku. Při každé cestě do zahraničí se musíte zamyslet nad tím, jaké mají dopravní předpisy. Jedině díky tomu se nemusíte obávat vysokých pokut.

Označují platí jen pro karavan

Mezi lidmi panuje hodně mýtů a polopravd. Označení nosiče kol v Rakousku není žádnou výjimkou. Hodně lidí si totiž stále myslí, že musíte mít kola označená na všech nosičích. Není to pravda. Ve skutečnosti vám postačí pouze v případě, že jedete karavanem. Na osobním voze ji mít nemusíte. Ale jistě vám neuškodí, když si ji tam dáte. Právě proto je důležité si ověřit pravidla dopravy, protože se v každém státě liší, např.:

  • Itálie – označení musí být na všech vozech,
  • Rakousko – označení stačí na karavanu.

Na označení budete potřebovat ceduli o rozměru 50×50 cm, na které jsou bílé a červené pruhy. Dávejte si pozor i na samotnou cedulku, protože do Rakouska bude vypadat trochu jinak než do Itálie. Rozdíl není velký a jistě můžete použít stejné označení do obou zemí, ale rozhodně si musíte zakoupit správný rozměr a připevnit ceduli na nosič.

kolo na polní cestě

Za jaké převážení kol můžete dostat v Rakousku pokutu?

Mnoho lidí převáží svá kola i uvnitř vozu. Právě v tomto případě můžete dostat poměrně velkou pokutu. Hodně lidé je totiž připevní špatně, takže ve voze cestují a mohou vás ohrozit během jízdy. V případě, že vás zastaví policie a nebudete mít kola důkladně připevněná, můžete dostat tučnou pokutu.

V tomto případě to platí pro všechny typy vozidel. Pokuta za špatně připevněný náklad může být v Rakousku až 5 tisíc euro (130 tisíc korun). Takovou částku rozhodně platit nechcete. Nosič je mnohem bezpečnější možností a v případě osobního vozu ani nemusíte mít označení na nosiči. Proto je mnohem lepší je pořídit nosič, pokud převážíte kola na výlety a dovolené pravidelně.

3/5 - (2 votes)