Tipy na výlety

Rozhledna Březina u Žandova

Rozhledna Březina u Žandova
Rozhledna Březina u Žandova
Rozhledna Březina u Žandova

Rozhledna Březina nad obcí Žandov je jednou z dalších, které vznikly díky výstavě telekomunikačního zařízení. Rozhledna Březina stojí na stejnojmenném kopci na výškové kótě 555 metrů a celkový výška ocelové konstrukce je 45 metrů. Vyhlídková plošina, na kterou Vás zavede 109 schodů, je vy výšce zhruba 23 metrů.

pohled směrem na Žandov
pohled směrem na Žandov
korodující zábradlí
korodující zábradlí

Při dobré viditelnosti můžete z Březiny při pohledu západním směrem spatřit Prahu a při pohledu směrem západním pak Železné hory. Za jasného počasí je dobře patrný i jizerskohorský vrchol – Ještěd.

Rozhledna byla otevřena již v roce 2001 a přesto že byla původně otevřena o víkendech, tak v současnosti se musí před návštěvou vyzvednou klíč v obci Žandov u paní Myslivečkové (Žandov 36, tel.: 606 402 228). Je bohužel patrné, že rozhledna není v příliš udržovaném stavu a na zábradlí je patrná povrchová koroze.

pohled severozápadním směrem
pohled severozápadním směrem

Přístup k rozhledně Březina je velmi snadný. Pokud pojedete z obce Žandov směrem na Sudějov, tak za koncem prvně zmiňované obce odbočte doprava na polní cestu, a po zhruba 200 metrech dojedete až přímo k rozhledně u které se dá na travnatém prostranství pohodlně zaparkovat.

Ohodnoťte tento příspěvek