Tipy na výlety

Rozhledna Vysoká u Kutné Hory

Rozhledna Vysoká u Kutné Hory
rozhledna Vysoká u Kutné Hory
rozhledna Vysoká u Kutné Hory

Rozhlednu Vysoká by jste našli na stejnojmenném vrchu nad obcí Miskovice, asi 6 kilometrů západním směrem od Kutné Hory. Tato rozhledna leží na nejvyšším kopci ve středním Polabí (472 m n. m.) a nabízí skvělý výhled nejen na Kutnou Horu s chrámem svaté Barbory, ale pěkně viditelná je i rozhledna Kaňk. Pěkný výhled je i severním směrem do rovinaté polabské krajiny. Při dobré viditelnosti není problém spatřit Bezděz, Říp či dokonce Sněžku.

pohled jižním směrem
pohled jižním směrem
pohled severním směrem
pohled severním směrem

Rozhledna Vysoká byla postavena v roce 2001 jako součást telekomunikačního vysílače. Jedná se o kovový tubus kolem kterého je vedeno schodiště (144 schodů) až do výšky 25 metrů (celková výška stavby je 32 metrů). Kovový tubus vychází z přízemní kamenné stavby, ve které je pokladna a v případně nepřízně počasí i možnost úkrytu před deštěm.

Dříve byla rozhledna otevřena celoročně, ale z ekonomických důvodů je nyní v zimních měsících pro veřejnost uzavřena. A je možné ji tedy navštívit jen od dubna do října.

 
vyhlídková plošina
vyhlídková plošina

duben, květen, červen (víkendy a svátky): 11:00 – 17:00
červenec a srpen (denně kromě pondělí): 11:00 – 18:00
září a říjen (víkendy za pěkného počasí): 11:00 – 16:00

V případě že jste větší skupina  a chcete domluvit individuální prohlídku, tak kontaktujte paní Koryntovou na tel. čísle 607 269 657.

panoramatický snímek s rozhlednou Vysoká
panoramatický snímek s rozhlednou Vysoká

Na vrchu Vysoká se krom rozhledny nachází i několik dalších zajímavých  staveb. Z historického hlediska je nejcennější asi pozůstatek kaple sv. Jana Křtitele ve tvaru oktagonu. Tato kaple, známá také jako Belveder, je nyní pod patronací občanského sdružení, které se ji snaží obnovit. Kousek od rozhledny Vysoká je také zeměměřická věž, která pochází z období druhé světové války. Typově se jedná o podobnou, která se nachází v Brdech na Studeném vrchu.

Ohodnoťte tento příspěvek