Tipy na výlety

Rozhledna Hradišť u Kadlína

Rozhledna Hradišť u Kadlína
rozhledna Hradišť u Kadlína
rozhledna Hradišť u Kadlína

Rozhledna Hradišť stojí na stejnojmenném vrchu od podzimu 2006. Podmět k výstavbě rozhledny přišel od Kronikáře obce Kadlín Vlastimila Čecha. Nevýrazný vrchol Hradišť je považován za magické místo, kde byly nalezeny pozůstatky osídlení z doby kamenné, z keltského období a následně zde bylo pohanské božiště.

pohled z rozhledny Hradišť jihovýchodním směrem
pohled z rozhledny Hradišť jihovýchodním směrem
vyhlídková plošina
vyhlídková plošina

Rozhledna která byla slavnostně otevřena 6. září 2006 k 660. výročí založení obce Kadlín je kombinací kamenného podstavce a dřevěné konstrukce. Výška rozhledny je 19 metrů a vyhlídková plošina, na kterou vás zavede 56 schodů, je ve výšce 16 metrů. Za dobré viditelnosti je možné spatřit například rozhlednu na Vrátenské hoře, hrad Bezděz či horu Říp. Rozhledna Kostelní Hlavno, která se nachází asi 15 kilometrů jižním směrem, je bohužel skryta terénem.

pohled směrem na Kadlín
pohled směrem na Kadlín

Přístupové cesty k rozhledně Hradišť jsou značeny relativně dobře a pokud pojedete z téměř jakéhokoliv směru, nemůžete tuto stavbu minout. Přímo k rozhledně vede z obce Kadlín asfaltová silnička, ale vjezd automobilům je na ni zakázán, zaparkujte tedy na malém parkovišti na západním okraji obce.

pohled severním směrem
pohled severním směrem

Rozhledna je otevřena v časech 9:00 až 19:00. Oficiálně by měla být otevřena jen od dubna do října, avšak neměl by být problém domluvit se na individuální návštěvě s panem Zdeňkem Šestákem (tel.: 728 220 134). V době naší návštěvy (konec října) byla rozhledna volně otevřena a uvnitř jen umístěna kasička na dobrovolné vstupné.

Ohodnoťte tento příspěvek