Tipy na výlety

Rozhledna Kelčský Javorník

Rozhledna Kelčský Javorník
Rozhledna Kelčský Javorník v zimě
Rozhledna Kelčský Javorník v zimě
Výhled východním směrem
Výhled východním směrem

Rozhlednu Kelčský Javorník, která byla postavena na podzim roku 2015, by jste našli na nejvyšším vrcholu Hostýnských vrchů. Jedná se o rozhlednu poměrně netypického tvaru – komolého elipsoidu, který je tvořen kombinací oceli a modřínového dřeva. Musím přiznat, že mě osobně tento tvar zaujal svou netradičností a modřínové dřevo hodnotím jako skvělou volbu, která dodává poměrně vysoké rozhledně přirozenější vzhled.

Rozhledna „Kelčák“ je volně přístupná po celý rok a na plošinu ve výšce 30 metrů se dostanete po zdolání 156 schodů. Přičemž každý 13. schod je rozšířen na malou plošinu, takže se můžete zastavit a v klidu se kochat pohledem z různých výšek. Z hlavní vyhlídkové plošiny je nádherný panoramatický výhled na celé Hostýnské vrchy, Jeseníky či Beskydy. Při dobré viditelnosti není problém zahlédnout i hřebeny slovenských pohoří. Orientaci vám budou usnadňovat tabulky, které jsou umístěny po celém obvodu vyhlídkové plošiny.

Jak se na Kelčský Javorník dostat?

detail konstrukce rozhledny
detail konstrukce rozhledny

Dobrý výchozím místem je město Bystřice pod Hostýnem (nebo ještě lépe železniční stanice Loukov). Od železniční stanice vede k rozhledně Kelčský Javorník zelená TZ (cca 7,3 km). Převýšení na této trase je přibližně 500 metrů, takže si trochu máknete, ale není to nic hrozného :) Od rozhledny pak můžete pokračovat po zelené značce dále až do Rajnochovic (cca 6,3 km). Výhodou je, že nepůjdete po stejné cestě zpět a navíc můžete cestou navštívit zříceniny dvou hradů (ale jsou zde patrné opravdu již jen zbytky zdí). Z Rajnochovic se do Bystřice pod Hostýnem můžete opět vrátit vlakem, který o víkendu jezdí jednou za dvě hodiny.

Výhled na Hostýnské vrchy
Výhled na Hostýnské vrchy

Pokud pojedete autem, tak jej můžete zaparkovat u turistické chaty Tesák a k rozhledně se vydat po žluté turistické značce (cca 4,5 km). Výhodou této varianty je, že musíte překonat jen necelých 200 výškových metrů. Nevýhodou naopak, že cestou zpět půjdete po stejné trase.

Co si vzít s sebou a kde přespat:

  • Vezměte si s sebou svačinu a také vlastní nápoj. Může se vám hodit termoska, nebo si pořiďte fitrační láhev, díky které budete mít pitnou vodu na cestách stále. Myslete na ekologii a nekupujte pití v jednorázových plastových nádobách.
  • Na výhledy nezapomeňte kvalitní turistický dalekohled. Zkuste si vybrat třeba značku Fomei, dalekohled pro turistiku by měl mít ideálně zvětšení 7x, 8x, nejvýše 10x. Průměr čoček volte v rozmezí 42-50 mm.
  • Ubytujte se na jednu nebo více nocí v okolí a objevte zdejší krásy.

Máte tip na některou další originální rozhlednu? Napište nám do komentářů a inspirujte i ostatní :)

Ohodnoťte tento příspěvek