Tipy na výlety

Rozhledna Kleť

Rozhledna Kleť

Pokud se chcete na chvíli odreagovat a být takzvaně „nad věcí“, určitě byste se měli vydat na výlet na rozhlednu Kleť. Nachází sena vrcholu stejnojmenné hory kousek od jednoho z našich nejkrásnějších měst – Českého Krumlova – a vede k ní spousta cest, jak značených, tak i neznačených.

Rozhledna Kleť v Blanském lese
Rozhledna Kleť v Blanském lese

Pokud si chcete výlet spojit s příjemnou procházkou, vydejte se po zelené turistické značce, která vede přímo od železniční zastávky Holubov a je vzdálená od rozhledny zhruba pět kilometrů. Jedná se o nejdelší trasu, po které se na rozhlednu můžete dostat. Cestou se můžete pokochat zelení tamního lesa, nadýchat se čerstvého kyslíku a „provětrat si hlavu“. Nicméně, můžete se vydat samozřejmě i trasou kratší a ze zelené značky zabočit na krasetínském parkovišti pod lanovku a cestou pod ní se dostat k vytouženému cíli. Děti si můžou užít cestu sedačkovou lanovkou přímo z Krasetína, která je doveze cestou dlouhou 1732 metrů až k samotnému vrcholu.

panoramatický pohled z rozhledny Kleť
panoramatický pohled z rozhledny Kleť

Tahle 18 metrů vysoká kamenná věž byla postavena na nejvyšším vrcholu Blanského lesa. Pro svůj rod ji nechal postavit sám kníže Josef Schwarzenberg již v roce 1825. Později nechal k rozhledně postavit také malý domek pro hajného, jež zároveň vykonával funkci správce rozhledny. V rámci oslavy 100 let od postavení rozhledny zde byla vybudována turistická chata. Nicméně, tohle není jediná stavba, kterou u rozhledny uvidíme – navštívit můžeme také hvězdárnu, stojící nad rozhlednou od roku 1958. Od poloviny 19. století byla rozhledna zpřístupněna veřejnosti. Každopádně, zub času nenechal ani tuhle stavbu bez povšimnutí, tudíž její rekonstrukce na začátku 21. století byla nevyhnutelná.

panoramatický pohled z rozhledny Kleť
panoramatický pohled z rozhledny Kleť

Po výstupu na vrchol rozhledny se před námi otevře kruhový výhled na překrásnou přírodu okolní Šumavy, Protivínských hor, Českomoravské vrchoviny, Budějovické pánve, a pokud budete mít to štěstí, že bude dobrá viditelnost, spatříte dokonce i vrcholky Alp.

vyhlídková plošina na Kleti
vyhlídková plošina na Kleti

Často se stane, že se návštěvníkům okolní příroda natolik zalíbí, že by zde rádi strávili více času – ani tohle není problém, pro tyto účely je zde postavena již zmíněná chata, která nabízí mimo restaurace také možnost ubytování.

Vstupné je prakticky symbolické, stačí si připravit 20 Kč, děti jenom 10 Kč. Ale pozor, nevypravujte se sem v pondělí, bohužel byste se na rozhlednu nedostali, jelikož je otevřena vždy od úterý do neděle v době od 9:00 do 17:00.

Pokud tedy přemýšlíte, co budete dělat o víkendu, vydejte se na příjemný rodinný výlet plný zážitků z krásné přírody a načerpat novou energii do dalšího pracovního týdne.

Ohodnoťte tento příspěvek