Tipy na výlety

Rozhledna Vrbice

Rozhledna Vrbice

Nechte se zlákat skvělým výhledem na okolní krajinu a přijeďte načerpat nové zážitky či se jen pokochat přírodou z úžasných 26-ti metrů! Řeč je o známé rozhledně Vrbice, která se tyčí na kopci Kastel kousek od města Kostelec nad Orlicí v okrese Rychnov nad Kněžnou.

rozhledna Vrbice

Na jejím vrcholu se můžete rozhlédnout do okolní přírody z vyhlídkové plošiny, která je umístěna ve výšce 25,5 metrů z celkových 30-ti metrů. Pokud se bojíte výšek, nezoufejte – můžete vystoupat pouze na první plošinu, která je umístěna v 11-ti metrech. Nemusíte se ani bát pih od ostrého letního sluníčka, jelikož je celá zastřešená.

pohled na Orlické hory
pohled na Orlické hory

Historie rozhledny

Na již zmíněném kopci Kastel byl v období 2. světové války umístěn triangulační bod – a to zdaleka nebyl jediný ve svém okolí, každopádně tento byl jejich nepsaným králem, jelikož všechny převyšoval. Už tehdy se o něm začalo mluvit jako o rozhledně, i přesto, že místo nebylo veřejně přístupné. To ale neodradilo místní obyvatele od toho, aby se šli pokochat okolní krajinou právě z této „rozhledny“. Bohužel ke konci války se na konstrukci nelítostně podepsal zub času a o rok později se rozhodlo o její likvidaci. Tak skončil osud do té doby slavné „rozhledny“ v kamnech všech místních.

stín rozhledny v poli
stín rozhledny v poli

„Složíme se na další!“

Jak už bývá zvykem, všechno jednou končí a něco nového začíná. V tomto případě tedy spíše něco „staronového“. Obyvatelům se totiž po tomto kouzelném místě tak stýskalo, že bylo časem rozhodnuto o vybudování nové rozhledny. Ale už oficiální, kam by se nemuseli lidé bát chodit a byla by dominantou svého okolí. Navíc bylo v plánu, že přiláká i turisty ze širokého okolí – a to se bez větších problémů povedlo. Rozhledna Vrbice, stojící na svém místě dodnes láká návštěvníky prakticky z celého regionu.

pohled z rozhledny Vrbice na stejnojmenou obec
pohled z rozhledny Vrbice na stejnojmenou obec

Jak se k rozhledně dostat?

Autem přijedete k rozhledně Vrbice po silnici od Kostelce nad Orlicí směrem na Doudleby nad Orlicí, kde se vydáte odbočkou na obec, podle které je rozhledna pojmenována. Mapu shánět nemusíte – rozhlednu těžko přehlédnete díky její majestátnosti.

vyhlídková plošina rozhledny Vrbice je ve výšce 26 metrů
vyhlídková plošina rozhledny Vrbice je ve výšce 26 metrů

Je možné ji navštívit v sezóně od dubna do října a samozřejmostí je také nákup upomínkových předmětů či občerstvení.

Tak již na nic nečekejte a vydejte se po schodech do nebe.

Ohodnoťte tento příspěvek