Tipy na výlety

Rozhledna Kostelní Hlavno

Rozhledna Kostelní Hlavno
rozhledna Kostelní Hlavno
rozhledna Kostelní Hlavno
pohled na obec Kostelní Hlavno (v popřední kamenolom)
pohled na obec Kostelní Hlavno (v popřední kamenolom)

Rozhlednu Kostelní Hlavno naleznete na severním okraji stejnojmenné obce ve Středočeském kraji. Kostelní Hlavno se nachází v okrajové části polabské nížiny a rozhledna leží na výškové kótě 215 m n. m. Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 8 metrů se dostanete po zdolání 28 příček žebříku (žebřík je pevný a má mírný sklon).

Rozhledna v Kostelním Hlavně je unikátní zejména svou konstrukcí. Jedná se o strážní vojenskou hlásku, která byla původně umístěna ve vojenském areálu u Slaného. Obec tuto stavbu získala od ministerstva bezúplatným převodem v roce 2009. Následně investovala částku zhruba 170 000 Kč do přestavby na rozhlednu. Slavností otevření pak proběhlo na podzim v roce 2011.

pohled z rozhledny severním směrem
pohled z rozhledny severním směrem

Z rozhledny je za pěkného počasí možné spatřit nedalekou Vrátenskou horu, bájný kopec Říp, komíny v Neratovicích či Žižkovský vysílač v Praze. Krom toho se můžete kochat samozřejmě rovinatou krajinou polabí a v neposlední řadě obcí Kostelní Hlavno, kterou máte jako na dlani.

Rozhledna se nachází na oploceném pozemku a na prohlídce je možné se telefonicky domluvit s panem Dušičkou na telefonním čísle 606 394 963. Ideální je domluvit se alespoň den dopředu, ale my jsme přijeli v neděli dopoledne, zavolali na uvedené číslo a během 10 minut pan Dušička přišel a poskytl nám bohatý výklad nejen o tom co je možné spatřit, ale také o historii obce Kostelní Hlavno.

pohled jižním směrem na obec a do Polabí
pohled jižním směrem na obec a do Polabí

Vstupné na rozhlednu je 20 Kč a krom vstupenky si můžete u pana Dušičky zakoupit pohledy, mapu či odznáčky s motivem rozhledny. Přestože, mi jsme výhled v době naší návštěvy neměli ideální, tak nás rozhledna i osobitý výklad velmi zaujaly.

Ohodnoťte tento příspěvek