Tipy na výlety

Rozhledna Mandava

Rozhledna Mandava
rozhledna na Mandavě
rozhledna na Mandavě
pohled severozápadním směrem
pohled severozápadním směrem

Rozhledna se nachází jen necelých 15 kilometrů jižně od Prahy. Leží poblíž obce Sulice, u takzvané „staré benešovské“, tedy silnice, která spojuje Prahu s okresním městem Benešov. Velmi jednoduše se k rozhledně můžete vypravit i pražskou příměstskou dopravou. od stanice metra Budějovická sem jezdí několik autobusů denně, a to i o víkendech.

Rozhledna na Mandavě, která leží na kótě 480 m n. m., je zároveň i památníkem, který připomíná setkání stoupenců husitů pod vedením Václava Korandy z roku 1419. Rozhledna byla slavnostně otevřena 5. července roku 1931 a každoročně se zde konaly poutě a sešlosti. Bohužel po válce upadla rozhledna Mandava v zapomnění a začala chátrat. Její chátrání pokračovalo více jak 50 let a za tu dobu se stala cílem vandalů. Teprve roku 1998 se díky občanům Sulic a okolních obcí dočkala rozhledna rekonstrukce.

stromy kolem rozhledny
stromy kolem rozhledny

Na vyhlídkovou plošinu, která je ve výšce zhruba 11 metrů vede celkem 44 schodů. Rozhled je bohužel kvůli vzrostlým stromům v okolí velmi omezený a v podstatě lze pozorovat severním směrem jen Prahu. Rozhledna je v současnosti volně přístupná po celý týden. Výlet si můžete prodloužit například procházkou přes zámek Štiřín až na rozhlednu Ládví u Kamenice, ze které krásný výhled na posázavskou krajinu.

Ohodnoťte tento příspěvek