Tipy na výlety

Rozhledna na Vinici u Úval

Rozhledna na Vinici u Úval
rozhledna Vinice u Úval
rozhledna Vinice u Úval
vyhlídková plošina
vyhlídková plošina

Rozhlednu Vinice, která je pojmenována po kopci, na kterém leží, najdete západně od Prahy nedaleko města Úvaly. Původně měla být rozhledna veřejnosti otevřena 28. června 2013, ale bohužel kvůli nesrovnalostem mezi městem a mobilními operátory je stále uzavřena. Respektive vstup na rozhlednu není oficiálně povolen, avšak branka k rozhledně byla v době naší návštěvy (podzim 2013) otevřena a na rozhledně bylo několik osob.

 
pohled směrem na Úvaly
pohled směrem na Úvaly

Rozhledna je součástí telekomunikačního vysílače společností T-Mobile a Vodafone, jehož celková výška je 35 metrů. Návštěvník se po točitém schodišti se 112 schody dostane do výšky 21 metrů. Ze které je možné pozorovat nejen blízké město Úvaly, ale také polabskou nížinu či říčanskou plošinu.  Za dobré viditelnosti však není problém spatřit například Říp, Bezděz či Ještěd. Směrem k Praze je dobře viditelný například Žižkovský vysílač.

panoramatický pohled z rozhledny Vinice u Úval
panoramatický pohled z rozhledny Vinice u Úval
pohled severozápadním směrem
pohled severozápadním směrem

Jak bylo zmíněno dříve, tak rozhledna je neoficiálně přístupná po celý rok, záleží tedy na vás, kdy vás zastihne touha podívat se na okolní krajinu z výšky. Z Úval k rozhledně bohužel prozatím nevede žádná turistická značka, ale je zde několik lesních cest a pěšinek. Takže pokud půjdete z vlakového nádraží kolem Mlýnského rybníka a pak stále nahoru, nemůžete ji minout :)

Ohodnoťte tento příspěvek