Tipy na výlety

Rozhledna Špulka – na konci dubna vyrazte na Benešovsko…

Rozhledna Špulka – na konci dubna vyrazte na Benešovsko…
Rozhledna Špulka ve Středočeském kraji
Rozhledna Špulka ve Středočeském kraji
vodník na naučné stezce
vodník na naučné stezce

V malebné a kopcovité středočeské krajině nad obcí Lbosín (okres Benešov u Prahy) na kopci Březák vyrostla během roku rozhledna Špulka, kterou projektovala Ing. Iveta Torkoniaková. Dne 26. 4. 2014, teda přesně rok poté, co byl položen její základní kámen, bude slavnostně otevřená. Že jste o ní neslyšeli?

Začněme svou cestu na návsi vísky Lbosín, odkud nás dřevěný rozcestník nasměruje na lesní cestu naučné stezky, která má prozatím 2 km a končí u paty rozhledny. Cesta čítá mnohá zastavení, která si pro zpříjemnění procházky na rozhlednu vytvořili obyvatelé a instituce tohoto regionu CHOPOS. Uvidíme zde prezentaci škol a školek z regionu, skautského střediska Benešov i dalších. Interaktivně si vyzkoušíte vázání uzlů, sestavíte hlavolam, zahrajete si na přírodní „zvonkohru“ a mnohé další. Každá cedule návštěvníky blíže seznámí s přírodou, živočichy i rostlinami, ale i místním regionem a jeho volnočasovou činností, a prozradí i mnohé zajímavosti o cíli cesty – samotné rozhledně. Věděli jste například, že v místním lese bývala loupežnická hospůdka?

Naučná stezka k rozhledně Špulka
Naučná stezka k rozhledně Špulka

Druhou část tvoří poznávačka ptactva na dřevěných cedulích, kterou najdete souběžně s naučnou stezkou. Návštěvníci také jistě ocení altán a veřejné ohniště cca v půli cesty.

Poslední zajímavostí stezky jsou dřevěné sochy místní umělkyně – takže na návštěvníky od rybníka kouká dřevěný vodník, v lese potkáte velikou dřevěnou muchomůrku a z meze vás budou pozorovat dva stařečci.

Špulku najdete na kopci Březák, který se nachází v nadmořské výšce 530 m. n. m. Vyjdete-li po 150 schodech točitého schodiště, dostanete se do výšky 30 m nad zemí, odkud se otevře krásný výhled na okolí. Za dobrých podmínek je prý vidět až do Krkonoš na Sněžku.

Rozhledna by měla být otevřená od 26. 4. 2014 denně. Za zmínku také stojí specifická dlažba pod rozhlednou, která symbolizuje mapu a propojenost všech okolních obcí.

dlažba pod rozhlednou Špulka
dlažba pod rozhlednou Špulka

Přijměte tento tip na výlet (pěší i cyklistický) a vyrazte si po naučné stezce k rozhledně Špulka a klidně i dál do lesů i polí. Výlet je vhodný pro kohokoli, ocení jej především děti. V okolí také můžete navštívit město Benešov se zámkem Konopiště (a rozsáhlými okolními parky, naučnou stezkou a několika keškami), barokní zámek Jemniště anebo hrad Český Šternberk, který je v rukou potomka původních majitelů rodu Šternberků, a to Zdeňka ze Šternberka.

Ohodnoťte tento příspěvek