Tipy na výlety

Rozhledna Varhošť

Rozhledna Varhošť
Rozhledna Varhošť v Ústeckém kraji
Rozhledna Varhošť v Ústeckém kraji
Vyhlídková plošina na Varhošťi
Vyhlídková plošina na Varhošťi

Rozhledna Varhošť leží na stejnojmenném kopci (639 m n. m.) asi 10 severně od Litoměřic a nabízí svým návštěvníkům krásný pohled na Litoměřicko, řeku Labe i další vrcholky Českého středohoří.

Současná rozhledna je již třetí stavbou na tomto místě. Koncem 19. století zde byla vybudována vyhlídková plošina, která byla umístěna mezi pěticí mohutných dubů. Tato stavba však vydržela zhruba jedenáct let a v roce 1902 musela být pro svůj špatný stav stržena. V roce 1927 zde vznikla nová dřevěný rozhledna která měla tři úrovně vyhlídkových plošin a byla postavena na kamenné podezdívce. Tato v pořadí druhá rozhledna vydržela až do 70. let 20. století, kdy ji potkal stejný osud jako první rozhlednu na Varhošti.

cedulka na kamenné podezdívce
cedulka na kamenné podezdívce

Nynější konstrukce pochází z roku 1973 a jedná se o netradiční ocelovou konstrukci, který kruhové vyhlídkové plošiny ve třech úrovních. Tato ocelová konstrukce je umístěna na kamenné podezdívce, která zůstala po stržení předchozí rozhledny. Nejvyšší vyhlídková plošina rozhledny na Varhošti se nachází ve výšce 15 metrů nad okolním terénem a zavede vás na ni celkem 68 schodů.

 
panoramatický pohled z rozhledny Varhošť
panoramatický pohled z rozhledny Varhošť

Rozhledna je otevřena celoročně a vstup na ni je zdarma. Nejsnazší přístup na Varhošť je po žluté turistické značce ze „Sedla pod Varhošťěm“, kde můžete zaparkovat automobil. Případně můžete vyrazit obce Sebuzín, který leží na břehu Labe. Ale pokud se vydáte na rozhlednu Varhošť ze Sebuzína, počítejte s převýšením zhruba 500 výškových metrů.

Ohodnoťte tento příspěvek