Tipy na výlety

Z Vlašimi na Velký Blaník

Z Vlašimi na Velký Blaník
rozhledna Velký Blaník
rozhledna Velký Blaník

Pravděpodobně jen málokdo nezná pověstmi opředenou horu Velký Blaník, ve které spí čeští rytíři. My jsme sice žádné vojsko v čele se svatým Václavem nepotkali, ale zato nám rozhledna na Velkém Blaníku nabídla skvělé výhledy.

informační tabule na NS Blaník
informační tabule na NS Blaník

Náš jednodenní výlet jsme začali ve Vlašimi, do které se dá z Prahy dostat autobusem i vlakem. Nedaleko vlakového (a vlastně i autobusového) nádraží se napojujeme na červenou turistickou značku, které se budeme držet celý den. Nejprve nás červená TZ provede okrajovými částmi Vlašimi, za kterými pokračuje příjemnou alejí až k rybníku U Drůbežárny.

Cesta poté pokračuje lesem a mírně stoupá. Zhruba za kilometr se značka napojuje na silnici II. třídy, po které vede až do obce Kondrac, ve které můžete navštívit vyhlášenou restauraci u Matoušků nebo farní muzeum. Z Kondrace pokračujeme jižním směrem po silnici asi 1 km až ke Geologické expozici hornin Podblanicka. Což je několik velkých kamenných bloků s leštěnou částí a popisky.

panoramatická fotografie z rozhledny Velký Blaník
panoramatická fotografie z rozhledny Velký Blaník
vnitřní konstrukce rozhledny
vnitřní konstrukce rozhledny

Od této geologické expozice již začíná naučná stezka Blaník, na které naleznete několik zajímavých zastavení, které jsou zpestřeny nejen informačními tabulemi, ale i poznávacími hrami. Zhruba 0,5 km před vrcholem Velkého Blaníku naleznete dřevěnou zvonkohru.

Samotná rozhledna Velký Blaník má tvar husitské hlásky a stojí ve výšce 638 m n. m. Celková výška rozhledny je 29 metrů, vyhlídková plošina je o 5 metrů níže. Vstupné na rozhlednu Velký Blaník je 20 Kč za dospělou osobu a 10 Kč za děti, na rozhledně je možné si zakoupit i drobné občerstvení a suvenýry.

pohled z rozhledny
pohled z rozhledny

Otevírací doba rozhledny je následovná
duben až září: denně (krom pondělí) 10:00 – 17:00
říjen – březen: jen víkendy 10:00 – 16:00

Poté co se pokocháte pohledem na krajinu Podblanicka, stačí jen seběhnout po červené značce do Louňovic pod Blaníkem odkud jezdí autobusy do Vlašimi, případně i do Prahy. Pokud máte čas, tak se buď můžete občersvit v některé z restaurací v Louňovicích nebo si „odskočit“ na Malý Blaník, na kterém se nachází pozůstatky kaple Máří Magdalény

Ohodnoťte tento příspěvek